Ministerstvo dopravy chce pokračovat v otevírání trhu na železnici, vláda schválila nový harmonogram

Ministerstvo dopravy chce pokračovat v otevírání trhu na železnici, vláda schválila nový harmonogram
22.3.2017Média a tiskové zprávy

Vláda dnes schválila nový materiál Ministerstva dopravy vztahující se k otevírání trhu v dálkové železniční dopravě. Obsahuje konkrétní informace o postupu ministerstva při zadání veřejných služeb, a to včetně aktualizovaného harmonogramu otevírání trhu. V první vlně se soutěže připraví pro až šest státem dotovaných rychlíkových linek.

Ministerstvo dopravy chce pokračovat v otevírání trhu na železnici, vláda schválila nový harmonogram
Podle vládního plánu se bude vybírat dopravce pro linku R14 Liberec – Pardubice společně s linkou R15 Liberec – Ústí nad Labem (předpoklad zahájení provozu od jízdního řádu 2020/2021), dále linka R27 Ostrava – Opava – Olomouc (předpoklad zahájení provozu od jízdního řádu 2020/2021) a nově linka R10 v úseku Praha – Hradec Králové s linkami R23 Kolín – Ústí nad Labem a R9 Praha – Havlíčkův Brod – Brno (předpoklad zahájení provozu od jízdního řádu 2021/2022).

„Otevírání trhu v železniční dopravě se roky slibuje, soukromého dopravce jsme ale na státem dotovanou linku poprvé pustili na konci loňského roku mezi Plzní a Mostem. Na vybraných linkách chceme dále soutěžit a postupně trh uvolňovat,“ uvedl ministr dopravy Dan Ťok.

Do roku 2019 ministerstvo dopravy musí rozhodnout o způsobu zajištění veřejných služeb v dálkové dopravě. S tímto termínem úřad i nadále počítá. Pro úspěšný start soutěží je třeba vyřešit problematiku tzv. „režijního jízdného“. To by i s ohledem na dřívější rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže nemělo být zákonným závazkem, ale zaměstnaneckým benefitem. Do budoucna je rovněž cílem ministerstva zavést takzvanou tarifní integraci, která umožní cestujícím využít služby různých dopravců za jednotný tarif.

Už v předchozích materiálech pro jednání vlády ministerstvo jasně deklarovalo, že mimo systém postupných soutěží se předpokládá rovněž přímé zadání ČD, zejména na páteřních linkách. Mimo režim soutěží tak bude i nadále v přechodném období do roku 2033 předvídán i systém přímého zadání státem vlastněnému dopravci. Do 28. února 2018 pak ministerstvo vládě předloží další zprávu o postupu při otevírání trhu veřejných služeb v přepravě cestujících v oblasti dálkové a nadregionální železniční osobní dopravy.

Podobně jako na lince Ex7/R17 Praha – České Budějovice – Linz, kde už od loňského prosince nově jezdí expresní vlaky, se na současné lince R6 (Praha – Plzeň – München/Cheb/Klatovy) předpokládá zavedení expresních vlaků nové linky Ex6 střídavě v relacích Praha – München a Praha – Cheb. Tyto vlaky pojedou bez zastavení v celém úseku Praha – Plzeň a v dalších úsecích (Plzeň – Domažlice a Plzeň – Cheb) obslouží rychlíkové zastávky stejně jako doposud. Spojení mezi Prahou a Plzní se tak zrychlí o zhruba 30 minut, k čemuž přispěje i pokračující modernizace této trati. Vedle toho bude provozována samostatná rychlíková linka R16 Praha – Klatovy, která obslouží všechny rychlíkové stanice mezi Prahou a Plzní, tj. města Beroun, Zdice, Hořovice, Kařez (Zbiroh) a Rokycany. Cílem nového řešení je zvýšení atraktivity nabídky a její časové konkurenceschopnosti vůči silničnímu spojení.


 



 
Zpět na výpis článků
Související články