Vláda navýšením prostředků na kosmické aktivity podpořila praktické využití nových technologií a kon

Vláda navýšením prostředků na kosmické aktivity podpořila praktické využití nových technologií a kon
30.7.2015Média a tiskové zprávy

Vláda navýšením prostředků na kosmické aktivity podpořila praktické využití nových technologií a kon

Vláda včera schválila návrh ministerstva dopravy a navýšila stávající úroveň podpory kosmických aktivit České republiky pro rok 2016 až 2019. Zvýšení příspěvku o 110 milionů korun ročně zajistí další rozvoj a přípravu aktuálně rozpracovaných projektů s vysokým potenciálem finanční návratnosti. Materiál se týká financování příspěvků na víceleté volitelné programy Evropské kosmické agentury (ESA), které jsou klíčové pro konkurenceschopnost Česka na globálním trhu.

Navrhované navýšení příspěvků na volitelné programy ESA vychází z Národního kosmického plánu na období 2014 až 2019, který schválila vláda v říjnu 2014. Jedná se např. o projekty z oblasti družicové telekomunikace či nosných raket či projekty na vývoj kosmických technologií aj. Díky navýšení bude možné mj. podpořit projekty na vývoj družicových telekomunikačních terminálů pro letectví, které má tržní potenciál v miliardách korun.

Vyvinuté technologie najdou uplatnění nejen v rámci Evropské kosmické agentury, ale především na dynamicky rostoucím komerčním trhu. „Poptávka po službách družicových systémů, tedy o navigaci, družicové snímky či družicovou telekomunikaci rychle roste, stejně jako tlak na vývoj nových družic a na jejich efektivitu. V praxi se s těmito technologiemi setkává každý z nás a mají pro naši společnost stále větší význam,“ uvedl ministr dopravy Dan Ťok.

Kosmické technologie a aplikace ovlivňují rozvoj v mnoha odvětvích jako je robotika, mechanika, elektronika, nové materiály či biomedicína a umožňují automatizaci procesů nejen v dopravě, ale také v zemědělství, energetice, telekomunikacích, obraně či plánování. Moderní technologie vyvinuté v oblasti kosmických aktivit se také dostávají do výrobního průmyslu, jako je například automobilový či letecký.

Zapojení České republiky do kosmických aktivit rozhoduje o jejím postavení v rámci mezinárodního společenství států, hlavně mezi technologicky nejvyspělejšími státy Evropy a světa. Míra účasti na rozvoji moderních technologií rozhoduje o pozici českých subjektů v mezinárodním konkurenčním prostředí. „Právě účast ve volitelných programech Evropské kosmické agentury ESA poskytuje firmám i akademické sféře nejvíce příležitostí k účasti na vývoji a přípravě špičkových technologií a aplikací a oblasti kosmických aktivit,“ doplnil ministr Ťok.

Průměrný roční příspěvek zemí do ESA činí 153,5 mil. EUR. Ve srovnání s ostatními zeměmi EU byly příspěvky na kosmické aktivity 13,882 mil. Eur v České republice v roce 2014 nejnižší v Evropě (viz tabulka).

 

Příloha č. 1: Deset důvodů, proč jsou kosmické aktivity přínosem pro české hospodářství a společnost

Stáhněte si:
Zpět na výpis článků