Aktuální opatření v dopravě

Aktuální opatření v dopravě
30.6.2021Média a tiskové zprávy

Přinášíme základní informace a shrnujeme aktuální opatření proti šíření nákazy novým typem koronaviru, které se týkají dopravy.

Aktuální opatření v dopravě

Cestování do vybraných zemí

Podmínky vstupu do každé země se liší, proto doporučujeme sledovat specializovanou stránku Covid portálu ohledně cest do zahraničí.

Při návratu ze zahraničí do ČR platí podmínky vydané Ministerstvem zdravotnictví. Podmínky návratu a testování najdete na tomto odkazu.

Německo

Informace o podmínkách vstupu do Německa najdete na stránkách Velvyslanectví České republiky v Berlíně,

na stránkách Generálního konzulátu ČR v Drážďanech a 

na stránkách Generálního konzulátu ČR v Mnichově.
 

Slovensko

 Všechny informace pro cestu na Slovensko naleznete na tomto odkazu.

Rakousko

Více informací lze nalézt na stránkách Velvyslanectví ČR ve Vídni.

Polsko

Více informací lze nalézt na stránkách Velvyslanectví České republiky ve Varšavě.

Velká Británie - řidiči kamionů
Od 6. dubna budou muset řidiči kamionů, kteří přijedou do Anglie na déle než dva dny, podstoupit COVID test do 48 hodin po příjezdu a poté případně každých 72 hodin. Více informací naleznete v letáku, který je ke stažení níže v článku.

Od 26. 2. je až na nezbytné výjimky zakázán vstup do: Botswany, Brazílie, Indie, Jihoafrické republiky, Keni, Kolumbie, Lesotha, Malawi, Mosambiku, Namíbie, Paraguay, Peru, Ruska, Svazijska, Tanzanie, Tuniska (včetně ostrovů Zanzibar a Pemba), Zambie a Zimbabwe. 

Cestovatelský semafor

Česká republika se připojila k evropskému semaforu zemí podle míry nákazy a výrazně se tak mění pravidla pro cestování do zahraničí. Ministerstvo zdravotnictví má v gesci aktualizaci tohoto semaforu, proto tak semafor v současném stavu a aktuální pravidla pro cesty z/do České republiky najdete na tomto odkazu.

 

Odlety z Letiště Praha

Aktuální odlety z Letiště Václava Havla v Praze najdete na tomto odkazu.


Rozcestník pro cestovatele Ministertsva zahraničních věcí

Rozcestník naleznete na tomto odkazu. Na stránce jsou aktualizované informace o cestování do všech evropských zemí. 

Železniční doprava

České dráhy

Více informací naleznete na stránkách Českých drah a v mobilní aplikaci Můj vlak.

Regiojet

Více informací naleznete na stránkách Regiojetu.

Leo Express

Informace o cestování naleznete na stránkách Leo Expressu.

OneTicket, jedna jízdenka na železnici

Pro cestu vlakem doporučujeme využít OneTicket. Při cestě už nemusíte přemýšlet, kolik jízdenek u různých dopravců máte koupit. Stačí vám pouze jedna, která platí po celé trase. Více v tomto článku.

Doporučujeme také k prázdninovým cestám využívat vyhledávače spojení, např. Najdispoj nebo idos.cz.


Povinnost nošení respirátoru ve veřejné dopravě

Od čtvrtka 25. 2. platí povinnost pro cestující ve veřejné silniční a železniční dopravě nosit respirátor nebo obdobný prostředek (např. tzv. nanoroušky) jako ochranu dýchacích cest. Respirátor nebo nanorouška musí splňovat všechny technické podmínky, tj. nesmí mít výdechový ventil a musí mít filtrační účinnost minimálně 95%. 

Odkaz na celé usnesení vlády o povinnosti nošení respirátorů

Platnost řidičských průkazů

Nařízením Evropské unie se prodlužila platnost řidičských průkazů nebo profesních průkazů o 10 měsíců ode dne jejich původní platnosti. Prodloužení se týká dokladů propadlých v období od 1. září 2020 do 30. června 2021. Průkaz si lze vyměnit i pomocí ePodání. Více v článku zde. Seznam všech obcí s rozšířenou působností, kde je možné si řidičský průkaz vyměnit je na stránkách Ministerstva dopravy

Stanice technické kontroly

STK zůstávají v provozu, aktuální vládní opatření se na ně nevztahují. Nařízením EU se prodlužily technické kontroly vozidel propadlých v období od 1. 9. 2020 do 30. 6. 2021 o 10 měsíců ode dne jejich původní platnosti. Stanice STK jsou však nadále v provozu a je tak možné udržovat vozidlo v bezpečném technickém stavu.

 

Autoškoly

Režim činností dle tzv. „autoškolského zákona“ od 24.5.2021:

Na základě mimořádných a ochranných opatření stanovuje Ministerstvo zdravotnictví hygienické podmínky pro činnosti na základě zákona č. 247/2000 Sb., o získávání a zdokonalování odborné způsobilosti k řízení motorových vozidel a o změnách některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů dle bodu I/13 tak, že provozovatel autoškoly zajistí dodržení protiepidemických opatření spočívajících v dezinfekci kontaktních ploch vozidla po každé jízdě dezinfekcí s virucidním účinkem.

Výuka, výcvik i zkoušky v autoškolách a další činností dle zákona č. 247/2000 Sb. probíhají za dodržení základních protiepidemických opatření; prakticky to znamená to, že provozovatel autoškoly zajistí dezinfekci kontaktních ploch vozidla po každé jízdě. Limit počtu osob v předmětném ustanovení není stanoven.

S případnými dotazy k hygienickým podmínkám se prosím obracejte na Ministerstvo zdravotnictví, autora opatření.

Usnesení vlády ze dne 17. 5. 2021

Zákaz jízdy kamionů o víkendech a svátcích nedoznal žádných změn, vše je stejné jako před kovidovou epidemií.

 

 

 
 
Stáhněte si:
Zpět na výpis článků