Budovu Ministerstva dopravy si přišlo prohlédnout bezmála tisíc návštěvníků

Budovu Ministerstva dopravy si přišlo prohlédnout bezmála tisíc návštěvníků
20.5.2023Tiskové zprávy

V rámci festivalu otevřených budov Open House Praha se dnes přišlo podívat do sídla Ministerstva dopravy téměř 1000 návštěvníků. Účastníky dne otevřených dveří provedl po některých prostorách ministr dopravy Martin Kupka.
 

Budovu Ministerstva dopravy si přišlo prohlédnout bezmála tisíc návštěvníků
Návštěvníky zaujala architektura Antonína Engela, citlivá rekonstrukce kancelářských místností i některé původní vybavení, ale také kryt vystavěný ještě před 2. světovou válkou. Děti si mohly vyzkoušet bezpečnou jízdu s BESIPem na dopravním hřišti ministerstva.

Zájemci mohli navštívit jednací místnosti resortu, vstupní halu, pracovnu a jednací místnosti ministra dopravy, tzv. Husákův byt či kryt pod budovou. Seznámili se tak nejen s pohnutou minulostí původního ministerstva železnic, ale i současným využitím budovy či samotnými úkoly ministerstva. 

Lidé také využili možnost setkat se přímo s ministrem dopravy Martinem Kupkou a zeptat se ho na to, co je zajímá. Mohli s ním probrat různé stavby, které se mají stavět v blízkosti jejich domovů či jim mohou pomoci při každodenním cestování, nebo témata která hýbou aktuálním veřejným děním. 

„Doprava se týká denodenně nás všech, tak jsem rád, že můžeme i díky Open House Praha 2023 ukázat nejen zajímavou budovu na nábřeží Vltavy, ale i sídlo dopravní instituce, která stojí na počátku toho, co u nás v oblasti dopravy vzniká,“ říká Martin Kupka.

Se vznikem Československa bylo potřeba postavit mnoho nových staveb pro sídla významných státních institucí. Jednou z nich je i novoklasicistní budova ministerstva dopravy, dříve železnic, na vltavském nábřeží.

Monumentální stavba byla od roku 1960 až do sametové revoluce centrem totalitního režimu – právě odtud řídil zemi Ústřední výbor KSČ. Jeho nejvyšší představitelé tu měli dokonce své byty, svého času tu pobýval i komunistický prezident Gustáv Husák. 

Dnes budova slouží opět svému původnímu účelu, tedy jako sídlo Ministerstva dopravy, zhruba stejnou část kanceláří využívají pak České dráhy nebo zde mají svoje kanceláře i zaměstnanci Úřadu vlády nebo Ředitelství vodních cest.
Na dnešním programu se mimo samotného ministerstva a BESIPu podílely i České dráhy a největší investoři dopravních staveb: Ředitelství silnic a dálnic ČR, Správa železnic a Ředitelství vodních cest ČR. Do akce Open House Praha se resort dopravy zapojil poprvé. 
 
Zpět na výpis článků