Korejci mají zájem v Česku postavit rychlodráhu na letiště

Korejci mají zájem v Česku postavit rychlodráhu na letiště
26. 2. 2015Média a tiskové zprávy

Korejci mají zájem v Česku postavit rychlodráhu na letiště

Zkrácení cesty na pražské letiště, zkušenosti s chytrou kartou pro dopravu nebo řešení problémů při výstavbě silnic. To byla mimo jiné témata jednání českého ministra dopravy Dana Ťoka s jeho korejským protějškem Suh Seoung-hwanem. Oba ministři se setkali v rámci návštěvy české vládní delegace v jihokorejském Soulu.

Ministr dopravy Dan Ťok je pro využití zkušeností jihokorejských firem při výstavbě železnice v České republice. „Vyzval jsem jihokorejské kolegy, aby se přihlásili do plánovaného tendru na výstavbu dráhy na pražské letiště. Máme zájem, aby se konečně dostavělo spojení, které umožní dostat se z letiště do centra za méně než dvacet minut,“ říká ministr. Podobně má ministr dopravy zájem, aby se vybudovalo moderní a zároveň rychlé spojení mezi Berlínem, Prahou, Vídní a Budapeští.

Korejci mají Smart card pro cestováním po celé zemi

Velkou inspirací pro Českou republiku je jihokorejský odbavovací a informační dopravní systém. Zatímco se hlavní město Praha nedokáže rozhodnout mezi elektronickou a papírovou jízdenkou, v Jižní Koreji existuje jedna karta pro metro, autobusy, železnici, taxíky a placení mýtného po celé zemi.

„Korejců je pětkrát víc než Čechů a dokázali vybudovat funkční systém elektronické jízdenky, kterou dnes využívají všichni. I přes všechny počáteční problémy tu zprovoznili systém sloužící lidem a ne pár vyvoleným, kteří si na jedné červené kartičce namastili kapsy,“ dodal ministr Dan Ťok.

Český i korejský ministr se společně shodli, že při budování nových dálnic, silnic, železnic a jakýchkoliv dalších komunikací je potřeba myslet na propojení všech dopravních prostředků. Zároveň je nutné, aby se o všech plánech diskutovalo s dotčenými obyvateli a nevládními organizacemi, které chtějí mít o stavbách detailní přehled.

Zpět na výpis článků