Nostalgické léto na kolejích nabízí parní vlaky na Šumavě či v Posázaví i svezení s „Bobinkou“

Nostalgické léto na kolejích nabízí parní vlaky na Šumavě či v Posázaví i svezení s „Bobinkou“
4.7.2022Média a tiskové zprávy

Také toto léto je pro milovníky železniční techniky a historie nachystáno několik zajímavých akcí. Vydat se můžou třeba s parní lokomotivou zvanou Všudybylka do železničního muzea, svézt se slavnou „Bobinkou“ po jihočeské lokálce nebo s „Kafemlejnkem“ brázdit Šumavou. Parní vlaky vyrazí na koleje i na Valašsku, v Posázaví nebo Praze.

Nostalgické léto na kolejích nabízí parní vlaky na Šumavě či v Posázaví i svezení s „Bobinkou“
Už ve středu 6. července budou mít fanoušci dráhy jedinečnou příležitost navštívit hned dvě železniční muzea v jeden den. A to díky parnímu vlaku, který spojí muzeum Českých drah v Lužné u Rakovníka s depozitářem Národního technického muzea v Chomutově.
 
Nostalgický vlak sestavený z historických vozů řady Bai poveze parní lokomotiva 354.195 zvaná Všudybylka. Odjezd z Lužné u Rakovníka bude v 11:28 a do Chomutova vlak přijede ve 13:04. Zpět do Lužné se pak vydá v 15:00. Po předložení jízdenky získají cestující slevu dvacet procent na vstupné do ČD Muzea v Lužné i do chomutovského depozitáře Národního technického muzea.

„Bobinkou“ do Bechyně

Zájemci o železniční historii by si také neměli nechat ujít nostalgické jízdy na lokálce mezi Táborem a Bechyní. I letos po ní budou jezdit o sobotách až do 27. srpna historické elektrické vlaky vedené lokomotivou řady E 422, takzvanou Bobinkou, a také Křižíkův elektromotorový vůz zvaný Elinka.

Lokálka mezi Táborem a Bechyní přitom patří k jihočeským unikátům. Stala se první železnicí u nás, na které jezdily vlaky poháněné elektřinou. Průkopnickou dráhu navíc zdobí jeden stavitelský klenot – elegantní most Bechyňská duha.

Parní vlaky se letos vracejí rovněž na Volarsko. Malebnou šumavskou krajinou provezou děti i dospělé 5., 10., 11., 17., 18. a 19. července. Historické vlaky v čele s parní lokomotivou Kafemlejnek budou jezdit mezi Volary a Lenorou, Novým Údolím nebo Černou v Pošumaví.

Pára na Valašsku i v Posázaví

Ochuzeni o syčení páry nezůstanou lidé ani na Valašsku. Tam se budou moci svézt parním vlakem z Valašského Meziříčí do Rožnova pod Radhoštěm, a to v sobotu 16. a 30. července. Souprava parního vlaku bude složena z historických vozů bývalé třetí třídy a chybět nesmí ani služební vůz pro přepravu dětských kočárků. V Rožnově je pak připravený kulturní program ve Valašském muzeu v přírodě. Konkrétně 16. července to bude Pekařská sobota a 30. července Dny řemesel a setkání kovářů.
 
V sobotu 23. července se fanoušci železnice můžou vydat na okružní jízdu parním vlakem do oblasti dolního Posázaví a Ladova kraje. Projet se budou moci po trati vedoucí romantickým krajem kolem řeky Vltavy a Sázavy, jíž dali za první republiky trampové název Posázavský Pacifik.

Parní vlak odjíždí v 9:54 z pražského smíchovského nádraží a přes Davli, Jílové u Prahy a Krhanice dorazí do Týnce nad Sázavou. Na cestu do Prahy po trase přes Čerčany a Senohraby se pak vydá ve 14:22. Po celou dobu bude zajištěno občerstvení v historickém bufetovém voze.

Ze Smíchova na Pražský Semmering

A zpestřit léto drážní nostalgií si lidé můžou i v Praze. Tuto možnost dostanou v neděli 24. července, kdy se konají jízdy parní lokomotivy a historických vagonů včetně bufetového vozu. Vlak pojede po své tradiční okružní trase Praha-Smíchov – Rudná u Prahy – Hostivice – Praha-Zličín – Praha-Smíchov.

Ze smíchovského nádraží zamíří do romantického Prokopského údolí, kterým dojede až do Rudné u Prahy po trati, jíž se přezdívá Hrbatá. Cestou z Hostivic zpátky na Smíchov pak vlak projíždí po trase takzvané Buštěhradské dráhy, na které překonává 150 výškových metrů. Pro svůj profil, okolní přírodní scenérie a dva historické viadukty si trať vysloužila označení odvozené podle známé rakouské horské železnice – Pražský Semmering.

Ze smíchovského nádraží se odjíždí hned dvakrát – dopoledne v 10:12 a odpoledne ve 14:55.


Více informací o historckých vlacích najdete na stránkách ČD Nostalgie zde.

Kalendář akcí je pak k dispozici zde.

 
 
Zpět na výpis článků