Nové zařízení pro vypouštění družic vyrobené českými firmami míří do vesmíru

Nové zařízení pro vypouštění družic vyrobené českými firmami míří do vesmíru
3.9.2020Média a tiskové zprávy

Ve čtvrtek 3. 9. 2020 ve 3:51 našeho času vynesla Evropská raketa Vega z kosmodromu v Kourou ve Francouzské Guyaně 53 družic, které budou postupně během letu uvolňovány z vypouštěcího zařízení neboli dispenseru české výroby. Jedná se o nejnákladnější kus českého hardwaru, který byl do vesmíru vypuštěn od našeho vstupu do Evropské kosmické agentury (ESA) v roce 2008. Původně měla raketa odstartovat v neděli 21. června, ale kvůli špatnému počasí byl start rakety odložen.

Nové zařízení pro vypouštění družic vyrobené českými firmami míří do vesmíru
Foto: ESA
Zařízení pro vypouštění družic v čistých prostorech na kosmodromu v Kourou před napojením na raketu Vega. Pracovníci kosmodromu jsou zachyceni při závěrečné fázi instalace družic na zařízení a testech. 


„Nový dispenser je velkým úspěchem českého kosmického průmyslu s obrovským komerčním potenciálem. V dalších letech bude tento dispenser opakovaně vyráběn v České republice a používán pro vypouštění družic z celého světa,“ uvedl ministr dopravy Karel Havlíček.

Dispenser váží 252 kilogramů a nese na sobě dalších 756 kilogramů, přesně 3x tolik, než kolik sám váží. Po prvním letu tuto neděli s 53 družicemi k vypuštění bude následovat další let na posílené verzi nosné rakety s názvem Vega-C, která má kapacitu o 800 kilogramů vyšší. I na to je dispenser připraven a vynese tak šestinásobek své vlastní váhy. Možnosti sestavení dispenseru jsou navíc natolik flexibilní, že může vynášet nejrůznější kombinace menších i větších družic, což potenciální konkurence v Evropě nenabízí.

Dispenser je zatím nejhodnotnější českou komponentou, která byla vypuštěna do vesmíru od vstupu České republiky do ESA v roce 2008. Hlavním dodavatelem je brněnská firma SAB Aerospace a celkové náklady dosahují výše 8 milionů eur. 

Zajímavostí rovněž je, že většina družic je nainstalována již v Evropě a teprve pak jsou všechny části i s kusem dispenseru převezeny na evropský kosmodrom Kourou ve Francouzské Guyaně. Dosud kvůli tomu museli výrobci družic cestovat do Jižní Ameriky. Jde tedy o značnou úsporu nákladů, což toto zařízení pro vypouštění družic pro zákazníky ještě více zatraktivňuje.

Poptávka po vynášení malých družic rychle stoupá a Evropská kosmická agentura se rozhodla vybudovat v Evropě službu, která tuto poptávku uspokojí. Cílem této služby je zkrátit dobu čekání na vhodnou nosnou raketu pro ty výrobce a operátory družic, kteří provozují natolik malá zařízení, že se jim finančně nevyplatí koupit celou nosnou raketu pro sebe a zároveň nechtějí dlouho čekat na příležitost, kdy se objeví konkurent/partner, se kterým by se mohli „svézt“. 

Po únorovém startu sondy Solar Orbiter s doposud největším zapojením českých vědeckých pracovišť do přípravy vědecké kosmické sondy od vstupu ČR do ESA je nadcházející start dalším zásadním úspěchem.


 

Start-VV16-rakety-Vega-s-SSMS-dispenserem-a-53-druzicemi.jpg
 
Zpět na výpis článků
Související články