Oblíbené nostalgické vlaky jsou zpět. Projet se můžete v okolí Prahy, do Jeseníku či Lednice

Oblíbené nostalgické vlaky jsou zpět. Projet se můžete v okolí Prahy, do Jeseníku či Lednice
6.5.2022Tiskové zprávy

Další sezona oblíbených nostalgických vlaků se naplno rozjíždí. Obdivovatelé železniční historie nebo třeba zájemci o netradiční turistický výlet se mohou v květnu svézt po tratích přezdívaných jako Pražský Semmering či Posázavský pacifik. Vyrazit můžou také do Bochova v západních Čechách, na zahájení lázeňské sezony v Jeseníku nebo do Lednicko-valtického areálu.

Oblíbené nostalgické vlaky jsou zpět. Projet se můžete v okolí Prahy, do Jeseníku či Lednice
Jedinečné výhledy na hlavní město čekají na milovníky železniční nostalgie v sobotu 7. května, kdy se můžou svézt po takzvaném Pražském Semmeringu.  Vlak v čele s parní lokomotivou Rosničkou (464.202) pojede po své tradiční okružní trase Praha-Smíchov – Rudná u Prahy – Hostivice – Praha-Zličín – Praha-Smíchov.
 
Lidé můžou cestou obdivovat vyšehradskou skálu, pankráckou pláň s moderními budovami a při jízdě po železničním mostě přes Vltavu také panorama Pražského hradu a historické Prahy.
 
Vlak odjíždí ze smíchovského nádraží dvakrát – dopolední jízda v 10:12 a odpolední ve 14:55. Po celou dobu je zajištěno občerstvení v historickém bufetovém voze.
 
Na neděli 8. května je pak přichystána okružní jízda parním vlakem do dolního Posázaví a Ladova kraje s návštěvou Týnce nad Sázavou.  Trati, která vede romantickým krajem kolem řeky Vltavy a Sázavy, dali za první republiky trampové název Posázavský Pacifik a ten jí zůstal dodnes.
 
Parní vlak, který povede lokomotiva Rosnička (464.202), odjíždí v 9:54 z pražského smíchovského nádraží a přes Davli, Jílové u Prahy a Krhanice dojede do Týnce nad Sázavou (příjezd 12:02).
 
Na cestu do metropole po trase přes Čerčany a Senohraby se vlak vydá ve 14:22 a na smíchovské nádraží přijede v 16:20. Také zde se cestující po celou dobu jízdy mohou občerstvit v historickém bufetovém voze.

V půlce května do Bochova i za Priessnitzem  

Další dávku železniční nostalgie si její milovníci můžou dopřát druhou květnovou sobotu, tedy 14. května. Využít mohou jedinečnou příležitost svézt se parním vlakem z Lužné u Rakovníka do Bochova. Nostalgická jízda se koná u příležitosti 125. výročí tratě Protivec – Bochov.  
 
Historický vlak, který poveze parní lokomotiva Všudybylka, odjíždí z Lužné u Rakovníka v 10:40 a přes Rakovník, Senomaty, Pšovlky, Jesenici, Blatno u Jesenice, Lubenec, Chyši a Protivec dojede do Bochova ve 13:33.
 
Na zpáteční jízdu se vydá parní vlak z Bochova ve 14:28. a po stejné trase dojede do Lužné u Rakovníka v 17:22. Historická souprava bude sestavena z osobních vozů řady Ci, otevřeného vyhlídkového vozu a občerstvení bude po celou dobu jízdy zajištěno v historickém bufetovém voze. V Lužné mohou zájemci také navštívit největší železniční muzeum v Česku.  
 
Rovněž druhou květnovou sobotu pak bude vypraven zvláštní historický vlak na tradiční zahájení lázeňské sezony v Jeseníku a Priessnitzových léčebných lázních, kde se v letošním roce konají oslavy dvoustého výročí od jejich založení.
 
Nostalgický vlak odjíždí v 8:25 z olomouckého hlavního nádraží a do Jeseníku přijede ve 12:25. Než se vydá na zpáteční cestu do Olomouce (odjezd z Jeseníku v 15:30) uskuteční ještě jízdu z Jeseníku (13:10) do stanice Lipová Lázně a zpět.
 
Z Olomouce poveze historický vlak motorová lokomotiva Bardotka a ze Zábřehu na Moravě parní lokomotiva Velký bejček. Součástí soupravy bude také bufetový vůz.
 
V historickém vlaku bude cestovat i samotný Vincenc Priessnitz s chotí. Po krátkém přivítání na nádraží v Jeseníku se cestující mohou vypravit do léčebných lázní, kde bude připraven program. Oficiální zahájení lázeňské sezony je v plánu ve čtrnáct hodin.

Každý víkend do Lednice

Nostalgickým vlakem se můžou turisté vydat také do Lednicko-valtického areálu zapsaného na seznamu UNESCO. Každou sobotu, neděli a ve státní svátky se tu milovníci železniční historie až do začátku září svezou motorovým vláčkem Hurvínkem. Díky historickým vlakům si můžou cestující naplánovat výlet po Lednicko-valtickém areálu nebo návštěvu muzeí či zámku v Lednici.
 
Nostalgické vlaky odjíždějí z břeclavského nádraží v 9:23, 11:23, 13:11 a 15:11, z Lednice se vydají na zpáteční jízdu v 10:20, 12:20, 14:10 a 16:10.
 
Ve dvou termínech, o sobotách 21. května a 10. září, pojede místo motoráčku parní lokomotiva Skaličák, která potáhne historické vozy Rybáky a historický restaurační vůz. České dráhy vypraví vždy čtyři vlaky z Břeclavi do Lednice a zpět.
 
Zájemci mohou využít také vyhlídkovou jízdu historickým autobusem Praga RND po Lednici. Ten pojede v době jízdy parního vlaku a bude odjíždět od lednického nádraží v 9:55, 11:55 a 13:45.
 
Kalendář akci a další podrobnosti najdete zde.



 
Stáhněte si:
Zpět na výpis článků