Už šest let můžete žádat o nový řidičák na kterémkoli větším úřadě a bez papírové fotky

Už šest let můžete žádat o nový řidičák na kterémkoli větším úřadě a bez papírové fotky
1.7.2024Tiskové zprávy

Už přes tři roky mohou řidiči žádat o řidičský průkaz online přes Portál dopravy nebo Portál občana. Jedná se o průlomový krok v digitalizaci dopravních agend, který s sebou nese řadu výhod, jako například možnost žádat kdykoli z pohodlí domova a ušetřit část správního poplatku. Ještě podstatně déle, konkrétně šest let, řidičům usnadňuje životy digitalizace fotek a rozvolnění místní příslušnosti.

Už šest let můžete žádat o nový řidičák na kterémkoli větším úřadě a bez papírové fotky
„Jedním z hlavních cílů digitalizace státu je šetřit lidem čas a peníze. Toho dosahujeme, neboť žadatelé o řidičské průkazy si ušetří cestu, čas i peníze za nutnost pořídit si papírové průkazové foto nebo cestu do místa trvalého bydliště. V případě podání žádosti elektronickou cestou si dokonce ušetří jednu cestu na úřad úplně. Jsem rád, že právě resort dopravy patří mezi průkopníky digitalizace u nás, ve které stále pokračujeme,“ uvedl ministr dopravy Martin Kupka.

Co je rozvolnění místní příslušnosti? Jde o to, že řidiči mohou podávat žádosti o vydání, výměnu nebo si vyzvednout svůj nový řidičský průkaz na jakémkoliv obecním úřadě obce s rozšířenou působností.

Jak funguje sdílení již státem získaných fotografií? Při podání žádosti byla využita fotografie z registrů státu, případně ta, která byla pořízena přímo při vyřizování žádosti. Žadatelé tak ušetřili za pořízení fotografie i čas, který by strávili cestou a samotným focením.

„Usnadňujeme životy řidičům a zjednodušujeme pro ně celý proces žádosti o řidičák. Už šest let mají tak řidiči možnost využít digitalizace fotek a rozvolnění místní příslušnosti. Od 1. července 2018 využilo možnosti vyzvednout si doklad mimo úřad svého trvalého bydliště 663 237 žadatelů o řidičák, nejvíce v Praze, Brně a Černošicích. Digitalizace fotek se dotkla všech řidičů, kteří v tomto období žádali o řidičák. Těch bylo bezmála pět milionů,“ říká ředitel Odboru agend řidičů Ministerstva dopravy Stanislav Dvořák.

Elektronická žádost o řidičák byla klíčovým krokem v digitalizaci a v současné době je již déle než tři roky možné žádat o řidičák online prostřednictvím Portálu dopravy nebo Portálu občana. Této možnosti dosud využilo přes 150 tisíc řidičů. Funkcionality Portálu dopravy se ale průběžně rozšiřují a aktuálně je elektronicky možné si například zkontrolovat stav bodového konta, ale také žádat o změnu vlastníka či provozovatele nebo o třetí registrační značku. Více informací o nejčerstvějších novinkách najdete zde.

Digitalizace dopravních agend a rozšiřování funkcionalit Portálu dopravy pokračuje i nadále. Kam povedou jeho další kroky? Chystá se například jeho zpřístupnění pro právnické osoby nebo novinky v agendě vozidel, například notifikace o platnosti STK či informace o pojištění vozidla. Připravují se ale také novinky v agendě řidičů, jako je elektronická žádost o kartu řidiče do digitálního tachografu, elektronická úhrada správních poplatků a mnoho dalšího.

Často kladené dotazy

Proč se mění řidičské průkazy?
Protože se mění podoba držitelů. Je to mezinárodní doklad a jeho náležitosti jsou stanoveny mezinárodními předpisy.

Musím mít u sebe řidičák? 
Na území České republiky řidičák vozit nemusíte, tuto novinku jsme zavedli 1. ledna 2024. Platí ale stále, že do zahraničí si je potřeba ho vzít.

Co digitální řidičák? Kdy bude? 
Na základě novely směrnice bude možnost, ne povinnost, mít digitální řidičák v mobilu v roce 2028. Záleží však ještě na projednávání v EU.

 
Zpět na výpis článků