Visegrádská čtyřka uzavřela memorandum o spolupráci v kosmických aktivitách

Visegrádská čtyřka uzavřela memorandum o spolupráci v kosmických aktivitách
17.12.2021Média a tiskové zprávy

Premiéři států Visegrádské čtyřky podepsali v Budapešti 13. prosince za účasti francouzského prezidenta Emanuela Macrona memorandum o mírovém využití kosmického prostoru a posílení kosmické spolupráce mezi zeměmi. Podpis je výsledkem intenzivních jednání od roku 2019.

Visegrádská čtyřka uzavřela memorandum o spolupráci v kosmických aktivitách
Účelem memoranda podepsaného zástupci České republiky, Slovenské republiky, Polska a Maďarska je především posílení pozice V4 na mezinárodních fórech ke kosmickým aktivitám, pravidelných expertních jednáních, sdílení zkušeností nebo podpory kosmického průmyslu v jednotlivých státech V4.

Další výsledkem podepsaného dokumentu má být uzší spolupráce mezi akademickou sférou a firmami zabývajících se kosmickým průmyslem. Každá ze zemí V4 má sice rozdílné průmyslové zájmy, ale shoda na podpoře kosmických aktivit je v zemích stejná. Podpora užší spolupráce mezi našimi firmami a akademickou sférou může vyústit v inovační partnerství a vznik společných produktů, které se následně uplatní na trhu. Průmyslové schopnosti států V4 se mohou vzájemně doplňovat a spolu tvořit větší celky, které jsou pro velké průmyslové i institucionální hráče zajímavější a tedy i žádanější. Ale i tam, kde by si naše průmyslové schopnosti jinak konkurovaly, mohou být vzájemně propojeny v konsorcia tak, aby byly společně schopny dodávat větší série výrobků a získávat tak kontrakty, na které by jinak samy nedosáhly. 

Česká republika se v kosmickém průmyslu například podílí na Misi HERA, která je součástí Space Safety programu Evropské kosmické agentury. České subjekty pracují na konstrukci sondy, letovém a procesním software, dílčích komponentách jak vlastní sondy, tak i doprovodných cubesatů (malých doprovodných družicích pro pozorování asteroidu) či pozemním testování dílčích subsystémů sondy. Čeští vědci se také podílejí na přípravě vědecké náplně mise z pohledu plánování a interpretace vlastních pozorování či formulaci tzv. science requirements, sloužících jako podklad k návrhu přístrojů, vlastní sondy a operačního plánu mise.

Foto: Pixabay
 
Zpět na výpis článků