Vyjádření MD k oznámení německých úřadů o povinné svolávací akci vozů z koncernu VW

Vyjádření MD k oznámení německých úřadů o povinné svolávací akci vozů z koncernu VW
15.10.2015Tiskové zprávy

Ministerstvo dopravy dnes dostalo oficiální dopis od německého úřadu pro dohled nad automobilovým trhem (KBA). V něm nás úřad informuje, že vozidla s motory EA 189, 1,2 l, 1,6 l a 2,0 l z koncernu Volkswagen budou ve Spolkové republice Německo svolávat začátkem roku 2016 k povinné servisní prohlídce. KBA dále vyzval ostatní evropské autority, které vydaly homologace k dotčeným vozidlům , aby přijaly k celé situaci odpovídající nápravná opatření.

České ministerstvo dopravy se nyní obrací na britskou autoritu s dotazem, jaký postup chce zvolit pro značku Škoda Auto, a bude zjišťovat, jaká řešení celého problému jsou možná. Pro tovární značku Škoda probíhá homologace pro evropský trh právě ve Velké Británii. Zároveň ministr Dan Ťok plánuje setkání se zvláštní vyšetřovací komisí v Berlíně, kam jej pozval spolkový ministr dopravy Alexander Dobrindt.

"Nebudeme přijímat nějaká unáhlená rozhodnutí ohledně povinnosti nebo dobrovolnosti svolávací akce. Musíme v prvé řadě chránit zákazníky, kteří mají vozy s těmito dieselovými motory. Uživatelé těchto aut s inkriminovanými dieselovými motory nákupem a provozováním takového auta nic neprovedli a za problémy s motory nemůžou. Nicméně jsme nyní v kontaktu s německými a britskými autoritami, se kterými řešíme další postup," říká ministr dopravy Dan Ťok.

Zpět na výpis článků