Výpravní budova ve Strakonicích slouží po rekonstrukci jako přestupní terminál

Výpravní budova ve Strakonicích slouží po rekonstrukci jako přestupní terminál
29.6.2021Média a tiskové zprávy

Ve Strakonicích proběhlo slavnostní ukončení rekonstrukce tamní výpravní budovy, která bude nově sloužit i jako zázemí pro cestující a řidiče z přilehlého dopravního terminálu. Přestavba objektu začala v říjnu 2019 a stavební práce vyšly na 79 milionů korun. Financování akce zajistil Státní fond dopravní infrastruktury, zhotovitelem prací byla společnost ANTONY COMPANY.

Výpravní budova ve Strakonicích slouží po rekonstrukci jako přestupní terminál
„Výpravní budova ve Strakonicích je jednou ze 114 nádražních budov, která v letošním roce prošla či prochází celkovou rekonstrukcí. Využití budovy jako přestupního terminálu jak pro železniční, tak pro autobusovou dopravu, vytváří pro místní občany i turisty pohodlné podmínky pro cestování“, uvedl ministr dopravy Karel Havlíček.

Cílem stavby bylo zlepšení technického stavu výpravní budovy a realizace takových úprav, které budou odpovídat aktuálním provozním potřebám. Záměr navázal na nedávno dokončenou výstavbu terminálu autobusové dopravy, který se nachází v bezprostředně blízkosti železniční stanice Strakonice. 

Práce byly rozděleny do několika etap. Jako první vznikla provizorní výdejna jízdenek. Následovala demolice sousedního drážního objektu a celková rekonstrukce hlavní výpravní budovy, jejíž střešní část byla ve výrazně horším stavu, než ukazovaly přípravné sondy. Poslední dílčí etapou byla výstavba služebního parkoviště. 
Architektonické řešení vycházelo z původní podoby budovy. Z objektu byly odstraněny vikýře a přístavba zázemí vlakových čet včetně původní jednopodlažní části s kuchyní restaurace. Fasáda výpravní budovy by zateplena a oproti původnímu stavu zjednodušena.

Změnilo se provozní uspořádání rekonstruovaného objektu. V prvním podlaží se nyní nachází společná odbavovací hala s pokladnami, informační koutek a prostory pro prodej novin a rychlého občerstvení. Nechybí ani veřejné WC, úschovna zavazadel a technické zázemí pro úklid vnitřních prostor. Druhé podlaží slouží jako zázemí pro dopravce, které doplňují další kanceláře. 

V prvním pololetí letošního roku se dokončily renovace výpravních budov v Milevsku, Protivíně, Strakonicích, Žihli, Sušici, Kolinci, Nýrsku, Blovicích, Horažďovicích, Hrušovanech nad Jevišovkou-Šanově, Křižanově, Třebíči, Skleném nad Oslavou, Sedlčanech, Středoklukách, Kadani, Nejdku, Ivanovicích na Hané, Krnově-Cvilíně, Loukách nad Olší, Kunčicích pod Ondřejníkem, Holicích, Městci Králové, Olomouci-Řepčíně, Šumperku, Kostelci na Hané, Kroměříži a Skrochovicích.

Všechny investice Správy železnic, včetně mapy polohy vlaků a omezení provozu si můžete prohlédnout v interaktivní mapě SŽ.



 
Zpět na výpis článků