Ministerstvo ve věci elektroběžek a dieselgate spolupracuje

Ministerstvo ve věci elektroběžek a dieselgate spolupracuje
19.09.2019 15:47:58Na pravou míru
Ministerstvo ve věci elektroběžek a dieselgate spolupracuje

Deníky Právo a MF Dnes v těchto dnech uvedly několik případů údajné neochoty Ministerstva dopravy spolupracovat či jednat. Skutečnost je jiná.

1.
Deník Právo informoval o tom, že Ministerstvo dopravy není ochotné spolupracovat se společností Safe Diesel, která zastupuje české spotřebitele poškozené v emisní kauze dieselgate ve sporu s automobilkou Volkswagen. Uvedenou informaci uvádíme na pravou míru.

Komunikace s firmou Safe Diesel ze strany Ministerstva nebyla postižena jakoukoliv ochotou či neochotou, ale výhradně rozsahem platné legislativy. Tato firma opakovaně žádala o obeslání jejich nabídky dotčených provozovatelů vozidel dotčených kauzou DieselGate na právní zastupování těchto občanů. Popř. poskytnutí adres a jmen k obeslání. Vzhledem k tomu, že se jedná o osobní data provozovatelů vozidel a zcela jednoznačně o komerční nabídku služeb, tak této žádosti nebylo vyhověno. Protiargument ze strany Safe Dieselu byla skutečnost, že provozovatelé byli obesláni v rámci svolávací akce výrobce, aby se dostavili k úpravě vozidla, nicméně toto je povinnost výrobce a také povinná součinnost Ministerstva dopravy, nejedná se o komerční nabídku, ale výhradně o informaci ke svolávací akci.

2.
V Mladě frontě dnes vyšel 19. září 2019 článek o sdílených elektroběžkách, jejichž provoz chtějí centrální pražské městské částí regulovat. O této problematice v minulých dnech jednali zastupitelé Prahy 1, žádné usnesení ale zatím nepřijali. Radní městské části pro dopravu David Skála (Praha 1 sobě) uvedl, že se s firmou jedná obtížně a odmítá samosprávám vyjít vstříc. Zároveň tvrdí, že komplikované je i jednání s ministerstvem dopravy, které poskytuje výklad pro příslušné právní předpisy, a v případě snahy o jejich změnu je nutná jeho spolupráce. Tvrzení radního Skály uvádíme na pravou míru.

Ministerstvo dopravy nemá informaci, v čem bylo jednání pro zástupce Prahy 1 komplikované. Ze strany ministerstva byla na jednání poskytnuta ucelená informace o platné legislativě týkající se problematiky (zákon č. 361/2000 Sb., zákon č. 56/2001 Sb. a jejich prováděcí právní předpisy), ministerstvo nemůže sdělovat jiný rozsah informací a postupů než je dáno platnou legislativou. Pro potřeby Prahy, ale i jiných měst, kde se začíná rozvíjet provoz těchto vozidel, byla zpracována průřezová informace, včetně možných řešení, která je k dispozici na veřejném webu Ministerstva dopravy. 


 

Zpět na výpis článků