Mnoho mýtných krabiček na předním skle

Mnoho mýtných krabiček na předním skle
05.12.2019 16:04:29Na pravou míru
Mnoho mýtných krabiček na předním skle

Média a dopravci se v souvislosti se zavedením nového mýtného systému často ptají na zavedení jednotné mýtné jednotky v celé Evropě, protože řidiči mají na předním skle pro každý stát jinou mýtnou krabičku. Tyto jednotky tak mohou bránit řidičům ve výhledu. Informace uvádíme na pravou míru.

Palubní jednotka pro český mýtný systém sama o sobě ve výhledu nebrání. Je ergonomicky navržena tak, aby ji mohl řidič pohodlně obsluhovat – zejména jde o velikost tlačítek na palubní jednotce i velikost indikačních led světel, která informují řidiče o správnosti nastavení i dostatečném kreditu v rámci předplaceného mýtného.
 
Jako problematické lze označit spíše chování řidičů, kteří při průjezdu Evropou ponechávají palubní jednotky pro různé státy na čelním skle vozidla, ale na palubní desku obecně dávají řadu jiných předmětů, které jim brání ve výhledu. Odpovědní řidiči respektují pravidla a na čelním skle nebo jinde mají pouze aktuální palubní jednotku pro stát, kterým projíždějí. Je nutné si uvědomit, že výměna palubní jednotky na skle zabere řidiči přibližně jednu až dvě minuty času při průjezdu přes státní hranici – přínos pro bezpeční v provozu je však zcela zásadní.

Na stole je i zavedení Evropské služby elektronického mýtného, která je záležitostí Evropské unie. Státy by ale musely sjednotit mýtné systémy. V současné době používá ČR, Slovensko a Německo satelitní systém. Sdílení jednotek ale brání ve výše vyjmenovaných státech například technická proveditelnost, právní předpisy nebo komerční dopady.


 

Zpět na výpis článků