Na otvírání železničního trhu konkurenci jsme se založenýma rukama nečekali

Na otvírání železničního trhu konkurenci jsme se založenýma rukama nečekali
08.01.2020 15:39:12Na pravou míru
Na otvírání železničního trhu konkurenci jsme se založenýma rukama nečekali

Server Euro vydal komentář Petra Weikerta týkající se hodnocení otvírání provozu na české železnici konkurenci. Petr Weikert kritizuje Ministerstvo dopravy za laxní přístup k dopravci Arriva, který měl při zahájení provozu problémy s odbavením jízdenek a s kvalitou vlakových souprav. Tématu se věnují i ostatní média, proto informace uvádíme na pravou míru.

Založené ruce, jak uvádí Euro.cz, jsme před 15. prosincem, kdy na železnici vstoupili noví dopravci, rozhodně neměli. Pracovníci Ministerstva dopravy prováděli po celý rok 2019 kontroly připravenosti. Konkrétně u dopravce Arriva tyto kontrolní dny proběhly ve třech termínech – 1. března, 12. června a 22. října. Nadto jsme ještě s Arrivou provedli kontrolní den i u dodavatele odbavovacího systému a to 19. července. Zde nám byl prezentován funkční jízdenkový automat se vzdálenou obsluhou. Kontroly nesvědčily o následných nedostatcích v ostrém provozu, jako je kolaps pokladního systému nebo nedodržení smluvních podmínek ze strany dodavatele modernizace vozidel. Všechny smlouvy s Arrivou nám byly předloženy a pokladny fungovaly bez problémů.
 
Provoz vlaků je natolik finančně a personálně náročný, že jsme nemohli zajistit náhradní řešení v podobě jiných vlakových souprav, průvodčích a dalších zaměstnanců nezbytných k bezproblémovému fungování vlaku v provozu. Veškeré zkoušky, které dopravci provádí na zkušebních okruzích nemohou sebelépe nasimulovat ostrý provoz s cestujícími. Je také dobré připomenout, že dílčí problémy se při zavádění nových dopravců nevyhnuly např. ani našim sousedům v Německu.
 
Situaci s Arrivou nadále řešíme, celkově proběhlo více než 20 kontrolních jízd ze strany ministerstva a tento týden ještě probíhají další. Situace se v posledních dnech výrazně zlepšila.
 


Zpět na výpis článků