Nákup vozidel pro kontrolu mýta proběhl v pořádku

Nákup vozidel pro kontrolu mýta proběhl v pořádku
11. 10. 2019 8:36:44Na pravou míru
Nákup vozidel pro kontrolu mýta proběhl v pořádku

Měsíčník Neovlivni.cz uvedl v těchto dnech nepřesné a zavádějící informace v článku "Řídit stát jako dojnou krávu". Týká se nákupu a předání 40 nových vozidel pro Celní správu, které budou kontrolovat výběr mýta. Informace uvádíme na pravou míru.

O počtu 40 vozidel rozhodlo Ministerstvo dopravy v souvislosti s rozšířením mýta na další silnice I. třídy. O 25 vozidlech nebyla nikdy nikde zmínka. Počet zpoplateněných kilometrů dálnic bude přes 1 300 a silnic I. třídy 1 100 km. Ministerstvo dopravy si může samo určit, kolik vozidel potřebuje.  Na Ministerstvu financí je pouze odpovědnost za to, kolik vozidel dokáže personálně obhospodařit. Za počet vozidel odpovídá Ministerstvo dopravy, Celní správa pouze vykonává kontrolu mýta. O počtu vozidel byly v dostatečném předstihu informováni. Při vybírání mýta společností Kapsch bylo objednáno celkem 202 vozidel.
 
Cena byla stanovena za dodávku po celých 10 let provozovaných 40 vozidel, takže ve výsledku za jednu cenu může být dodáno 40 nebo také 100 vozidel.

Cenu za jedno vozidlo nelze jakkoli – ani přibližně – odhadnout. Míru poruchovosti a opotřebovanosti vozů totiž dopředu nikdo nezná. Ministerstvo totiž neobjednalo 40 vozidel za nějakou sumu s tím, že v případě poruch bude dokupovat vozidla další. Ale objednávalo flotilu vozů, která má kontrolovat zaplacení mýtného a v případě poruch některého vozidla musí dodavatel obratem poškozený automobil nahradit novým, přičemž za tuto výměnu už stát nebude platit.

 Zpět na výpis článků