Nová pravidla registraci vozidel pomohou, mediální obavy STK jsou zbytečné

Nová pravidla registraci vozidel pomohou, mediální obavy STK jsou zbytečné
06.03.2023 14:14:48Na pravou míru
Nová pravidla registraci vozidel pomohou, mediální obavy STK jsou zbytečné

Od března platí první část novinek z novely zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích. Týkají se především oblasti registrace vozidel a provádění evidenčních kontrol. Odpadá povinnost absolvovat evidenční kontrolu při změně, kdy se provozovatel vozidla stává vlastníkem, platnost evidenční kontroly se pak prodlužuje na 1 rok. Nový systém ušetří lidem čas i peníze. Obavy, které v médiích prezentují některé stanice technické kontroly, jsou liché. Např. stočený tachometr si může odhalit každý z nás, k trestné činnosti v uvedených oblastech při evidenčních kontrolách nedochází. 

„Nyní platný systém kontrol pomáhá a odstraňuje nesmyslnou byrokracii. Prodloužením platnosti evidenční kontroly se nesnižuje tlak na kvalitu prováděných kontrol a v momentě, kdy máme web kontrolatachometru.cz, ani riziko stočení tachometru, jak tvrdí servisy v reportáži ČT,“ říká ministr dopravy Martin Kupka. Navíc jsme si před odsouhlasením uvedených změn ověřili, že v souvislosti s evidenčními kontrolami nedocházelo a nedochází k páchání trest. činnosti. 

U evidenčních kontrol dochází k prodloužení platnosti ze současných 30 dnů na 1 rok, a to bez omezení počtu úkonů. Toto prodloužení platí zpětně i pro již proběhlé evidenční kontroly. Pokud tedy například řidič úspěšně absolvoval evidenční kontrolu v lednu 2023, platí mu nově do ledna roku 2024. Zároveň nebude nutné předkládat protokol o jejím provedení při zápisu vozidla ani při změně vlastníka či provozovatele. Tyto informace si digitální systémy státu předají mezi sebou automaticky.

Nově odpadá i dosavadní nutnost absolvovat evidenční kontrolu u některých úkonů. Evidenční kontrolu tak nebude třeba provádět při změně, kdy se provozovatel vozidla stává vlastníkem, typicky po ukončení leasingu vozidla – tedy v případě, kdy má být jako nový vlastník zapsán jeho dosavadní provozovatel.
 

Zpět na výpis článků