Nový mýtný systém ohrožen není

Nový mýtný systém ohrožen není
01.10.2019 12:30:45Na pravou míru
Nový mýtný systém ohrožen není

Deník Mladá fronta DNES uvedl v těchto dnech nepřesné informace o mýtném systému v článku Člověče, nezlob se s českým mýtem. Konkrétně uváděl možnost, že by nový nastupující systém mohl zanedlouho skončit a zůstal ten stávající. Informace uvádíme na pravou míru.

Skutečnost je jiná: Tak jako tak bude od r. 2020 využíván satelitní systém a v rámci záložního plánu, který na Facebooku prezentoval ministr dopravy by se už nadále jen řešilo, kdo nový výhodnější systém bude provozovat: 

„Tento mýtný systém bude již tou dobou v provozu, a proto nemusíme soutěžit dodávku samotného systému. Zbrusu nový už budeme mít. Na základě dosavadních zkušeností s průběhem mýtného tendru jsem hluboce přesvědčen, že se ÚOHS mýlí a že v jím stanovené době 12 měsíců objektivně nelze připravit a realizovat takto složité zadávací řízení a předat provoz mýtného systému novému provozovateli, přestože učiníme vše pro urychlení jeho výběru. Budeme se proto rovněž připravovat na přijetí provizorního zákonného řešení tak, aby výběr mýtného nebyl ohrožen.“ (Facebook ministra dopravy)
 
Infrastrukturu stávajícího mýtného systému chceme využít. Např. část mýtných bran využije nový provozovatel, další část chceme využít pro činnosti spojené s novou elektronickou dálničních známku; chceme využít i další brány. Využije se 49 současných bran a CzechToll pro kontrolu výběru mýta vybuduje na nově zpoplatněných silnicích I. třídy celkem 11 kontrolních bran. Jde o řádově nižší množství, než by bylo nutné vybudovat s využitím mikrovlnné technologie.
Mýtné brány také budeme využívat po zavedení elektronických dálničních kuponů (potřeby police, statistické účely), primárně půjde o využití těch mýtných bran, které nebude pro své účely využívat i CzechToll. Novela zákona č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích, která je nyní projednávána v Poslanecké sněmovně počítá s využitím kontrolních stanovišť pro zvýšení efektivity mobilního enforcementu a statistické účely (sledování míry potenciálních přestupků).

Dopravci se tedy mohou dále registrovat do nového systému na www.mytocz.eu

 

 


Zpět na výpis článků