Nový mýtný systém ušetří státu peníze

Nový mýtný systém ušetří státu peníze
25.07.2019 16:43:32Na pravou míru
Nový mýtný systém ušetří státu peníze

Společnost Kapsch v uplynulých dnech začala tvrdit, že stávající mýtný systém bude v konečném důsledku pro stát výhodnější a ušetří mu peníze. Tvrzení se nezakládá na pravdě.

V různých médiích (Parlamentní Listy, Frekvence 1) zástupci společnosti Kapsch tvrdili, že nový satelitní mýtný systém bude méně efektivní, než ten současný. Informace není pravdivá, neboť porovnává otázku příjmů, které lze prostřednictvím obou systémů z mýta vybrat, a nezohledňuje provoz systému.

Čísla jasně hovoří o tom, že nový satelitní systém státu ušetří značné peníze. Provozní náklady na mýtný systém CzechToll budou totiž 530 milionů korun ročně, což je jen třetina z toho, kolik stojí provoz mýtného systému dnes.

Nově zaváděný systém bude v konečném důsledku finančně efektivnější a přinese značnou úsporu finančních prostředků státu; minimálně se bude jednat o 170 milionů Kč ročně.

Tedy:
1)
I přes dodávku zcela nového systému a jeho desetiletý provoz zaplatíme méně než za provoz stávajícího mýtného systému.

2)
S novým mýtným systémem zaplatíme i méně než za zlevněný provoz stávajícího systému nabídnutý až po konci tendru (údajně se mělo jendat o částku 890 milionů Kč ročně).


 

Zpět na výpis článků