Upřesnění k informacím o datech z mýtných krabiček

Upřesnění k informacím o datech z mýtných krabiček
16.08.2019 15:58:44Na pravou míru
Upřesnění k informacím o datech z mýtných krabiček

Některá média (Právo, Lidové noviny a Seznam Zprávy) v těchto dnech informovala o tom, že v ČR budou data z mýtných krabiček v nákladních automobilech sloužit k analýze vyhýbání se zpoplatněných mýtných úseků. Informace ze servisu ČTK uvádíme na pravou míru.

Texty vychází z interpretace závěrů čtvrtečního (15. 8.) jednání se zástupci obcí, měst a krajů ke zpoplatnění silnic I. třídy, kde se však o tomto nástroji nehovořilo v souvislosti s ČR, ale byly pro inspiraci představeny zkušenosti ze Slovenska, kde jsou těmito tzv. OBU jednotkami vybaveny všechny nákladní automobily a analýzou z nich získaných dat se skutečně sledují dopravní toky a intenzita dopravy. Toto skutečně může pomoci při vytipovávání míst objíždění zpoplatněných úseků.

Informace o situaci na Slovensku byla ve zpravodajském servisu a dále i médiích propojena s tím, jaký je nyní postup v ČR. Na uplynulém jednání nabídli obcím, městům a krajům data ze sčítačů dopravy a tzv. plovoucích aut na nejrizikovějších úsecích silnic ještě před začátkem fungování zpoplatnění na dalších silnicích I. třídy a sčítáním dopravy v roce 2020.

Tedy: se zástupci samospráv budeme i nadále hledat cesty, jak zajistit efektivní podklady pro stanovování omezení průjezdu tranzitní kamionové dopravy a nabízíme již nyní rychlou pomoc v rámci stávajícího systému sběru dopravních dat.
Věříme, že budeme mít relevantní data pro fakta v oblasti dopravních pohybů a že jako mediátor přispějeme k omezení tranzitní dopravy tam, kde to skutečně bude potřeba.
 

Zpět na výpis článků