Výměny řidičských průkazů nezpůsobí problémy

Výměny řidičských průkazů nezpůsobí problémy
16.01.2020 17:37:17Na pravou míru
Výměny řidičských průkazů nezpůsobí problémy

Seznam Zprávy uveřejnily článek Vojtěcha Gavriněva o výměně řidičských průkazů v letošním roce. Hrozí prý velké fronty na výdejních místech, protože prý ještě není zavedena digitalizace žádostí. Informace uvádíme na pravou míru.

Letošní rok si musí vyměnit řidičský průkaz 859 tisíc řidičů a příští rok přibližně milion. Pro dodavatele „plastových kartiček“ není problém vyrobit řidičských průkazů přes milion kusů. Letošní rok ani ten příští nehrozí žádné prodlevy v dodání průkazů na výdejní místa. Například v roce 2018 si vyměnilo průkaz také 900 000 řidičů a nevyskytly se žádné problémy při vydávání řidičáků.

Výtka Vojtěcha Gavriněva k neexistující digitalizaci také není na místě. Digitalizace probíhá neustále, řidiči si například už nemusí nosit s sebou papírovou fotografii, protože pořízení fotky probíhá přímo na místě.

V další fázi digitalizace se už poté řidič nemusí nechat fotit na úřadě, protože bude stačit fotografie z databáze Ministerstva vnitra. Seznam Zprávy tvrdí, že stáří fotografie nesmí přesáhnout jeden rok, jinak nepůjde o průkaz zažádat. Zde je ovšem jiná praxe než u občanských průkazů, kde je stáří fotografie rozhodující, u řidičských průkazů ale může být fotografie i starší než jeden rok.

Žádat a vyzvedávat průkaz řidič nemusí v místě bydliště, ale může na jakékoliv obci s rozšířenou působností. Na další výtku Seznamu, že například v Praze nebo Brně je pouze jedno pracoviště pro vydání průkazu musíme uvést, že je jen jedno, ale má desítky přepážek, takže odbavení je rychlé. Občan si poté sám zvolí, kde si průkaz vyzvedne. Takto vyřízená žádost se ihned pošle do výroby a následně na úřad, který si řidič zvolil k vyzvednutí. Seznam všech obcí s rozšířenou působností a tedy i míst k žádostem a výdejům průkazů uvádíme na tomto odkazu.

Úřad má ze zákona na vyřízení 20 dní, ale v praxi je doba na vystavení nového průkazu pouhých 13 dní. Navíc v expresním vydání dostane řidič průkaz už za pět dní. Musí ale zaplatit 700 korun. Standardní výměna je zdarma.

Řidiči se tedy nemusí obávat front ani prodlev při výdejích a mohou si v klidu zažádat o výměnu svého řidičského průkazu. 

Zpět na výpis článků