Zadávat osobní údaje cestujících nenutíme

Zadávat osobní údaje cestujících nenutíme
23.12.2019 13:15:42Na pravou míru
Zadávat osobní údaje cestujících nenutíme

Ministerstvo dopravy bylo v těchto dnech nominováno nevládní organizací Iuridicum Remedium na anticenu za Slídila roku. Nominace byla udělena za údajné shromažďování osobních údajů cestujících na železnici, které je součástí drážní novely. Ještě před samotným skončením podávání nominací a vyhlášením konečných výsledků reagujeme a informace uvádíme na pravou míru.

Novela zákona o dráhách vytváří informační systém pro nákupu jízdenek, přes který se nákup uskuteční a bude také zúčtován. Vzhledem k tomu, že se jedná o informační systém státní správy, tak je nutné nastavit rozsah údajů, které do systému budou vyplňovat cestující. Jízdenku může ovšem objednat jiná osoba než cestující a tak je nutné mít možnost evidovat údaj i o kupující osobě/subjektu.
 
Je ale nutné zdůraznit, že údaje vkládané do systému jsou dobrovolné a záleží zcela na kupujícím, jaké údaje bude chtít vyplnit. O žádné vynucené povinnosti vkládat údaje se tedy v žádném případě nejedná. Ministerstvo nemůže být kritizováno ani za to, že schválně bude informace uchovávat za účelem vytváření „Velkého bratra“, aby mělo o všech cestujících přehled. Navíc, pokud kupující vyplní informace potřebné k nákupu jízdenky, při dalším nákupu tyto údaje zadávat nebude a nákup se tak stane mnohem pohodlnějším. Stejné je to i s vystavením faktury, kdy údaje nebude nutné vyplňovat znovu. Řadu kupujících naopak evidenci údajů a možnost opakovaného pořízení dokladů bude vyžadovat, například zaměstnavatelé, kteří pořídí sítové jízdní doklady pro své zaměstnance, budou očekávat, že příslušné záznamy budou dostupné i po delším časovém období.  
 
Pokud by cestující ovšem nechtěl vyplnit žádný údaj, lze zadat po vytvoření elektronického jízdního dokladu pouze emailovou adresu a základní údaje, jako je jméno nebo datum narození. V takovém případě, ale další nákup bude probíhat stejným způsobem, opětovným zadáním těchto informací. Uložené údaje tak přispívají ke komfortnější službě pro cestující.

Kdo je největším slídilem? Návrhů jsou desítky


 


Zpět na výpis článků