Transport Research Committee (TRC)

Transport Research Committee (TRC)

Transport Research Committee (dále „TRC“) dohlíží na práci Research centre, které je společným projektem International Transport Forum (dále „ITF“) a OECD, založeným v roce 2004. Samotné výzkumné centrum spojuje výzkumníky z ministerstev dopravy a výzkumných organizací zaměřených na aktivity výzkumu, vývoje a inovací v oblasti dopravy z celkem 60 zemí světa. TRC předsedá paní Gabriele Grimm, která zároveň reprezentuje Německo, místopředsedové jsou Vadim Dončenko (Rusko) a Dominique Mignot (Francie). Zástupce za MD resp. ČR se pravidelně účastní zasedání. TRC administrativně spadá pod ITF, které na Research centre dohlíží skrze Transport Management Board ITF.

TRC vybírá na každé dva roky z návrhů svých členů výzkumné projekty (tzv. Program of Work), které následně jsou řešeny a podpořeny i od ITF. Výstupy jsou většinou ve formě policy paperu. Nejnovější výzkumné zprávy a policy papery můžete nalézt zde.

ITF se vyvinulo z předchozí organizace, která fungovala více než 50 let pod názvem Evropská konference ministrů dopravy. ITF je jedinou mezistátní organizaci zaměřenou na všechny druhy dopravy. Administrativně je ITF integrována pod OECD, nicméně se jedná o politicky autonomní organizaci. Některé členské státy ITF nejsou členy OECD. Sídlo ITF je v Paříži.