Rekonstrukce nádraží v Roztokách skončila, památkové chráněné čekárně se vrátila původní podoba

Rekonstrukce nádraží v Roztokách skončila, památkové chráněné čekárně se vrátila původní podoba
21.9.2022Tiskové zprávy

Správa železnic dokončila rekonstrukční práce ve stanici Roztoky u Prahy. Zatímco kolejiště má moderní bezbariérová nástupiště, výtahy a prodloužený podchod, památkově chráněné letní čekárně se vrátil původní historický vzhled z doby jejího vzniku v roce 1911. Celkové investiční náklady stavby dosáhly 408 milionů korun.

Rekonstrukce nádraží v Roztokách skončila, památkové chráněné čekárně se vrátila původní podoba
Rekonstrukce stanice odstartovala loni v únoru. Přestavbou prošla všechna nástupiště, která jsou nově vyvýšená do úrovně 550 milimetrů nad kolejí pro pohodlný nástup do vlaků. Bezbariérový přístup z podchodu směrem k nástupištím zajišťují výtahy. Zmodernizován je i podchod z roku 1983, nově je prodloužen až do areálu Středočeského muzea.
 
Na zeď podchodu směrem k muzeu bylo aplikováno řízené graffiti. O návrhy motivů se postaraly děti v místním výtvarném kroužku. Sdružení Roztoč je následně převedlo přímo na zeď. Ústředním motivem jsou Roztoky a trať Praha – Drážďany. Rekonstrukcí prošly také toalety, které jsou umístěny v nádražní budově. U jejich vstupu je instalovaná automatická pokladna a čtečka QR kódů pro otevření dveří.
 
Mimo stavbu samotnou došlo po dohodě s městem také k rekonstrukci letní památkově chráněné čekárny u nádražní budovy, která vznikla v roce 1911. Byla již v nevyhovujícím stavu, během historického průzkumu stavbaři objevili uhnilé základy a ohořelé prvky v podhledu.

Cílem rekonstrukce bylo navrátit čekárně vzhled z doby jejího vzniku. Obnovily se historické luxfery, původní dlažba i nátěr, který stavbaři objevili pod desítkou dalších vrstev použitých v průběhu let. V severní části letní čekárny byly dlouhodobě nepoužívané toalety. Prostor dostane po rekonstrukci nové využití, předpokládá se vznik kavárny nebo obchodu s drobným občerstvením. 


 
Zpět na výpis článků
Související články