Čeští dispečeři připraví ty bosenské k řízení letového provozu, kontrakt je za 200 milionů

Čeští dispečeři připraví ty bosenské k řízení letového provozu, kontrakt je za 200 milionů
20.6.2017Tiskové zprávy

České Řízení letového provozu poskytne Bosně a Hercegovině výcvik dispečerů umožňující jim převzít kontrolu nad svým vlastním vzdušným prostorem. Kontrakt za více než 200 milionů korun vyhráli čeští dispečeři v otevřeném mezinárodním výběrovém řízení. Spolupráci v oblasti civilního letectví navíc podpořila společná iniciativa, kterou dnes podepsali český ministr dopravy Dan Ťok a bosenský ministr Ismir Jusko.

Čeští dispečeři připraví ty bosenské k řízení letového provozu, kontrakt je za 200 milionů
„V rámci projektu za více než 200 milionů korun čeští dispečeři v příštích třech letech vyškolí dohromady 69 řídících letového provozu. Zakázka je svým rozsahem největší v historii podniku a jednou z největších v Evropě za posledních deset let,“ říká ministr dopravy Dan Ťok.

Státní podnik ŘLP ČR prostřednictvím svého výcvikového střediska CANI (Czech Air Navigation Institute) vyhrál otevřené mezinárodní výběrové řízení na personální přípravu společnosti BHANSA pro převzetí odpovědnosti za poskytování letových navigačních služeb ve vzdušném prostoru Bosny a Hercegoviny. V současnosti řídí letový provoz ve vrchním vzdušném prostoru nad Bosnou a Hercegovinou sousední Chorvatsko a Srbsko.

„Zajištění výcviku je extrémně důležité pro samotnou Bosnu a Hercegovinu, a to z hlediska budoucího získání kontroly nad vlastním vzdušným prostorem,“ potvrdil dnes při společném jednání ministr spojů a dopravy Bosny a Hercegoviny Ismir Jusko.

Společná iniciativa rozšíří další spolupráci v oblasti civilního letectví

Rozšíření vzájemné spolupráce v oblasti civilního letectví pomůže také společná iniciativa, kterou při dnešní schůzce podepsal český ministr dopravy Ťok a bosenský ministr Jusko. Konkrétně se jedná o spolupráci ve výcviku personálu řízení letového provozu nebo o účast českých expertů při zajišťování kontrolní činnosti a výcviku vztahujících se k letadlům L410.

Komerční aktivity jsou čím dál tím významnější součástí portfolia ŘLP ČR, s. p. Činnost společnosti CANI vloni přinesla podniku výnosy ve výši 77 milionů korun. Dynamický nárůst eviduje zejména poptávka zahraničních klientů po službách kalibrační letky podniku, která dlouhodobě působí v zemích bývalého Sovětského svazu, Španělsku nebo na Kubě.
       
Vybrané informace o výcviku pro společnost BHANSA
Celková hodnota: 7,5 milionů € (přes 200 milionů Kč)
Délka: 3 roky
Předpokládaný začátek a konec: 2017-2020
Počet nových řídících (výcvik): 59
Počet stávajících řídících (docvičení): 10
 
Zpět na výpis článků