Ministr Kupka v Bruselu probíral dopravní plány českého předsednictví i pomoc Ukrajině

Ministr Kupka v Bruselu probíral dopravní plány českého předsednictví i pomoc Ukrajině
22.3.2022Tiskové zprávy

Pomoc Ukrajině s obnovou dopravní infrastruktury, rozvoj vysokorychlostních tratí nebo příprava evropského systému zabezpečené družicové komunikace. O tom všem jednal ministr dopravy Martin Kupka při své první pracovní návštěvě Bruselu, kde se setkal se svými evropskými protějšky - eurokomisařkou pro dopravu Adinou Vălean, šéfem Generálního ředitelství pro dopravu Henrikem Hololeiem, eurokomisařem pro vnitřní trh Thierry Bretonem, jenž má v portfoliu kosmické aktivity a místopředsedkyní Evropské komise Margrethe Vestager. Svým protějškům představil i připravované akce z dopravní oblasti, které Česká republika uskuteční během nadcházejícího předsednictví v Radě EU.

Ministr Kupka v Bruselu probíral dopravní plány českého předsednictví i pomoc Ukrajině
„Celý resort dopravy se připravuje na nadcházející půlrok českého předsednictví. Vše ovlivní ruská válka na Ukrajině. Samozřejmě na situaci reagujeme i v přípravě našich priorit. Je jasné, že mnoho věcí se promění a úspěch našeho předsednictví bude záviset i na tom, jak dokážeme řešit aktuální problémy. Dobře zvládnutá logistika bude jednou z důležitých podmínek pro obnovu válkou zničené Ukrajiny. V oblasti dopravy se určitě  zaměříme na posílení propojení mezi státy, především pak na rozvoj vysokorychlostních železničních spojení, ve kterých vidíme budoucnost evropské dopravy. Věřím, že také můžeme přispět k nalezení kompromisů mezi jednotlivými státy v oblasti snižování emisí v dopravě,“ uvedl po jednáních ministr Kupka.

Ten se v Bruselu na úvod svého „bruselského dne“ sešel s generálním ředitelem Generálního ředitelství pro dopravu DG-MOVE Henrikem Hololeiem. Následně jednal s eurokomisařem Thierry Bretonem, který na evropské úrovni koordinuje oblast kosmických aktivit. Mluvili především o připravovaném nařízení Secure Connectivity, které by mělo vést k vybudování autonomní evropské sítě zabezpečeného družicového spojení.

„Ruská invaze na Ukrajinu nám znovu připomněla důležitost vybudování nezávislého a bezpečného evropského satelitního systému. Proto silně podporujeme program Secure Connectivity a vyjednávání o jeho podobě považujeme za jednu z našich předsednických priorit. Tento systém může představovat i velkou příležitost pro naše firmy, které se mohou zapojit do jeho vývoje,“ říká ministr Kupka.

Šéf resortu dopravy v rámci návštěvy Bruselu jednal i se svým protějškem v Evropské komisi – eurokomisařkou pro dopravu Adinou Vălean. „S paní eurokomisařkou jsme navázali na naše poslední setkání v polském Krakově a probírali jsme dopravní pomoc Ukrajině. Ta utrpěla obrovské škody na dopravní infrastruktuře a je jasné, že bude potřeba evropský plán na její obnovu – nový Marshallův plán pro Ukrajinu. Jsme připraveni se na jeho přípravě aktivně podílet," uvedl po jednání Kupka.

Praha - Liberec mezi sítěmi TEN-T

Na společném jednání se probíralo i nadcházející české předsednictví. „Bavili jsme se o legislativních návrzích, které budou spadat do období našeho předsednictví. Jedná se například o nařízení o zavádění infrastruktury pro alternativní paliva. Stejně tak je pro nás důležitá revize politiky TEN-T dopravních sítí, kde nad rámec vyjednaných vysokorychlostní tratí usilujeme o zahrnutí nového železničního spojení Praha – Liberec do rozšířené sítě TEN-T,“ dodal ministr Kupka.

Na závěr své návštěvy Bruselu se ministr Kupka sešel také k diskusi s českými europoslanci, se kterými hovořil o českých dopravních prioritách během nadcházejícího předsednictví v Radě EU.

Česká republika zahájí své historicky druhé předsednictví v Radě EU prvního července.  V rámci něho resort dopravy zorganizuje v říjnu neformální zasedání Rady ministrů dopravy v Praze. Zároveň se připravují i akce na expertní úrovni. Konkrétně Brno by mělo hostit akci Urban Mobility Days, která představí moderní trendy, technologie a inovace v oblasti městské mobility. Na pražském výstavišti se pak začátkem října uskuteční European Space Week. Na všechny tyto akce ministr Kupka své evropské kolegy pozval.

 
Zpět na výpis článků
Související články