Osobní a nákladní auta jsou pro humanitární účely dočasně osvobozena od dálničních poplatků a mýta

Osobní a nákladní auta jsou pro humanitární účely dočasně osvobozena od dálničních poplatků a mýta
4.3.2022Tiskové zprávy

(Aktualizováno 1. 7. 2022) Osobní i nákladní vozidla a autobusy jsou osvobozeny od dálničních poplatků a mýta po dobu nouzového stavu pro humanitární účely v souvislosti s válkou na Ukrajině. U vozidel nad 3,5 tuny dopravce pouze on-line vyplní formulář a pokud má OBU jednotku, před cestou zavolá na infolinku správce mýtného systému. Opatření bylo přijato po dobu trvání nouzového stavu.

Osobní a nákladní auta jsou pro humanitární účely dočasně osvobozena od dálničních poplatků a mýta
„Naši občané se ve velkém zapojují do pomoci Ukrajincům. Chceme jim i tímto vyjádřit poděkování a zároveň tyto aktivity co nejvíce podpořit. Odpuštění mýta dopravcům a dálničního poplatku lidem, kteří se do přepravy humanitární pomoci zapojí, umožní, aby maximum jejich peněz skutečně šlo na humanitární účely,“ říká ministr dopravy Martin Kupka.
 

Odpuštění dálničních poplatků se týká i osobních vozidel s ukrajinskou poznávací značkou, která po dobu nouzového stavu využijí síť zpoplatněných dálnic na cestě do bezpečí před válečným konfliktem.

  
Dopravci a řidiči nákladních vozidel a autobusů nad 3,5 tuny svou každou humanitární cestu jen on-line nahlásí. Před samotnou cestou vyplní tabulku dostupnou na webu www.mytocz.eu a následně zašlou na mail ua@czechtoll.cz, kde jim obratem přijde potvrzující e-mail. Detailní postup naleznou řidiči humanitárních jízd na stránce: https://mytocz.eu/cs/Hum_UA.

Řidiči osobních automobilů do 3,5 tuny nemusejí humanitární cestu předem hlásit.
 

Statistiky osvobození vozidel za první týden (k 11. 3. 2022)

Datum žádosti Počet žádostí Počet vozidel
05.03.2022                             8                    10
06.03.2022                             5                      6
07.03.2022                           20                    38
08.03.2022                           20                    32
09.03.2022                           27                    48
10.03.2022                           20                    22
Celkový součet                         100                  156

K osvobození od dálničních poplatků a placení mýtného se rozhodlo Ministerstvo dopravy na základě stávající situace, kdy pro ochranu obyvatel Ukrajiny a jejich záchranu je využívána zpoplatněná sít dálnic a silnic I. třídy. Tím jsou naplněny materiální podmínky obsažené v zákoně o pozemních komunikacích (č. 13/1997 Sb., § 20a písm. l).

Uvedené znamená, že užití zpoplatněné pozemní komunikace silničním motorovým vozidlem zajišťujícím humanitární pomoc zpoplatnění v dané situaci dočasně nepodléhá. Týká se jak systému časového zpoplatnění, tak zpoplatnění výkonového prostřednictvím mýtného systému. Ministerstvo dopravy o tomto svém rozhodnutí informovala jak Policii ČR, tak Celní správu.

Nouzový stav v České republice skončil 30. 6. 2022. 
Stáhněte si:
Zpět na výpis článků