Počet nádraží přístupných pro osoby s hendikepem roste

Počet nádraží přístupných pro osoby s hendikepem roste
29.10.2019Tiskové zprávy

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) systematicky zpřístupňuje cestování po železnici i pro hendikepované osoby. Na hlavních tratích zařazených do transevropské železniční sítě jsou bezbariérově přístupná nástupiště už ve více než polovině stanic a zastávek. Pokračují také úpravy nádraží pro nevidomé a slabozraké.

Počet nádraží přístupných pro osoby s hendikepem roste
„V současné době je bezbariérový přístup na nástupiště na 54 procentech nádraží nejen v rámci koridorů, ale i dalších tratí ležících na důležitých mezinárodních trasách. Díky intenzivnímu tempu modernizací se toto číslo zvýší do roku 2025 až na 72 procent,“ říká generální ředitel SŽDC Jiří Svoboda. Jak dodává, v případě budov, které má manažer infrastruktury ve své správě až od roku 2016, je na páteřních tratích bezbariérově přístupných 37 procent nádraží, za šest let to bude téměř 45 procent.

Letos také vznikla platforma pro setkávání zástupců Národní rady se zdravotním postižením ČR, osobních dopravců a SŽDC. Zástupci hendikepovaných osob se tak již mohli seznámit s vývojem zpřístupňování stanic v letech 2020 až 2025 nebo se spuštěním nových webových stránek SŽDC, na kterých nechybí ani informace o úrovni bezbariérové přístupnosti stanic a zastávek.

SŽDC je rovněž aktivní v projektu Euroklíč, díky němuž se postupně  zvyšuje dostupnost veřejných sociálních a technických zařízení (např. výtahů nebo svislých a schodišťových plošin vybavených jednotným Eurozámkem. Euroklíč lze použít v řadě zemí Evropy, u nás je již osazeno přes 1300 Eurozámků. Nacházejí se zejména na úřadech, nádražích, čerpacích stanicích a v obchodních centrech. „Ve 112 lokalitách po celé České republice máme instalováno celkem 154 Eurozámků, které jsou označeny viditelnou samolepkou. V drtivé většině případů jde o toalety na našich nádražích. V nejbližší době se tento počet rozšíří o dalších 11 Eurozámků,“ popisuje Jiří Svoboda.
 
SŽDC je rovněž aktivní v projektu Euroklíč, díky němuž se postupně  zvyšuje dostupnost veřejných sociálních a technických zařízení (např. výtahů nebo svislých a schodišťových plošin vybavených jednotným Eurozámkem. Euroklíč lze použít v řadě zemí Evropy, u nás je již osazeno přes 1300 Eurozámků. Nacházejí se zejména na úřadech, nádražích, čerpacích stanicích a v obchodních centrech. „Ve 112 lokalitách po celé České republice máme instalováno celkem 154 Eurozámků, které jsou označeny viditelnou samolepkou. V drtivé většině případů jde o toalety na našich nádražích. V nejbližší době se tento počet rozšíří o dalších 11 Eurozámků,“ popisuje Jiří Svoboda.
 
Stejně důležitá je i přístupnost nádraží pro cestující se zrakovým postižením. K jejich pohybu na nástupištích pomáhají žlutě vyznačené vodicí lišty. Nevidomí a slabozrací mohou navíc využívat hlasové majáčky, které jsou rozmístěny po celé délce přístupové cesty až k vlaku. Aktivují si je sami nevidomí pomocí svého čtecího zařízení. Dále mají k dispozici hmatové štítky, na kterých jsou informace napsány Braillovým písmem. Nově jsou také pro nevidomé a slabozraké osoby upraveny webové stránky SŽDC.
 


 
 
Stáhněte si:
Zpět na výpis článků
Související články