Ředitelství silnic a dálnic zahájilo stavbu úseku D35 Džbánov - Litomyšl

Ředitelství silnic a dálnic zahájilo stavbu úseku D35 Džbánov - Litomyšl
9.4.2024Tiskové zprávy

Ředitelství silnic a dálnic zahájilo dnes 8. dubna 2024 stavbu 7,6 kilometru dlouhého úseku dálnice D35 Džbánov - Litomyšl. Práce za 3,42 miliardy Kč bez DPH potrvají necelé tři roky. Jde o součást budoucí dálnice D35 mezi mimoúrovňovou křižovatkou (MÚK) Sedlice a MÚK Mohelnice. Po dokončení by se měla dálnice D35 spolu s dálnicí D11 stát alternativní trasou k přetížené dálnici D1.

Ředitelství silnic a dálnic zahájilo stavbu úseku D35 Džbánov - Litomyšl
„Dálnice D35 je prioritou naší vlády. Práce na dálnici D35 budou letos dále výrazně posilovat. Už v únoru jsme zahájili stavbu úseku mezi Křelovem a Slavonínem u Olomouce, ještě v dubnu také spustíme práce na úseku mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Dálnice D35 je stavbou národního i evropského významu, která uleví přetížené D1 i místním komunikacím. Do konce letošního roku se z ní stane největší dálniční staveniště ve střední Evropě, protože pracovat se bude zároveň na 64 kilometrech tohoto klíčového dopravního tahu,“ říká ministr dopravy Martin Kupka.

Dálnice D35 od Hradce Králové k Jičínu by měla být hotová do roku 2028. Letos tak začalo pětileté období intenzivní výstavby D35 v Královéhradeckém kraji. „Příprava dálnice D35 se za poslední roky výrazně zrychlila. Získali jsme stovky razítek a stanovisek, vykoupili jsme pozemky, zajistili územní rozhodnutí a stavební povolení v právní moci. Nyní vše směřuje k tomu, že celá dálnice D 35 bude do šesti let dokončená. Tím, že dálnice zatím není dostavěná, trpí zejména lidé v obcích u silnice I/35. Díky dálnici D35 se sníží dopravní zátěž v obcích, hluková zátěž obyvatel a zlepší se jejich životní prostředí. Očekáváme, že také výrazně ubude nehod. Dalším přínosem je vyšší rychlost na dálnici, čímž řidiči ušetří čas,“ uvedl generální ředitel ŘSD Radek Mátl.

Trasa dnes zahajovaného úseku úseku začíná za MÚK Džbánov, kde navazuje na již rozestavěný úsek této dálnice D35 Vysoké Mýto – Džbánov. Vede rozptýleným osídlením západně od silnice I/35. Mezi obcemi Hrušová a Cerekvice nad Loučnou kříží silnici I/35 a dál vede členitým terénem k Litomyšli. Trasa končí severovýchodně od obce Řídký, kde se napojí další chystaný dálniční úsek Litomyšl - Janov. Stavba vede také ochranným pásmem vodního zdroje Pekla, projekt proto počítá s opatřeními, která minimalizují dopad výstavby na kvalitu vody.

 
Zpět na výpis článků
Související články