V Lovosicích se pohodlně nastupuje do vlaků, na řadu přichází obnova budovy

V Lovosicích se pohodlně nastupuje do vlaků, na řadu přichází obnova budovy
21.5.2024Tiskové zprávy

Cestující v Lovosicích mohou využívat výtahy na všechna nástupiště, která se nacházejí v úrovni moderních vlaků. Zrekonstruovaný podchod navíc spojuje části města na obou stranách stanice. Stavbaři se nyní zaměří na nádražní budovu, kterou čeká celková obnova. Správa železnic vynaloží na zmíněné stavební úpravy celkem 680 milionů korun.    

V Lovosicích se pohodlně nastupuje do vlaků, na řadu přichází obnova budovy

V Lovosicích probíhala od loňského února rekonstrukce všech čtyř nástupišť. „Došlo k jejich zvýšení, aby se cestující dostali pohodlně přímo do vlaku. Obnovou prošel i podchod, místní občané ocení jeho prodloužení až do Máchovy ulice. Bezbariérový přístup na nástupiště zajišťují výtahy,“ říká ministr dopravy Martin Kupka.

Stavbaři vybudovali také nové osvětlení nástupišť i podchodu. Součástí projektu byla dále rekonstrukce rozhlasového zařízení, informačního a orientačního systému pro cestující a instalace dohledových kamer. Potřebnými úpravami prošlo i trakční vedení.

Celkové náklady stavby Rekonstrukce nástupišť a zřízení bezbariérových přístupů v žst. Lovosice činily téměř 440 milionů korun. Projekt je navržen ke spolufinancování Evropskou unií z prostředků Nástroje pro oživení a odolnost (Recovery and Resilience Facility; RRF).    Stavební práce provedly společnosti SWIETELSKY Rail CZ a EDIKT.

Na práce v kolejišti nyní navazujeme celkovou rekonstrukcí nádražní budovy. Ta vznikla v roce 1968 jako součást celkové přestavby stanice. Cestující získají moderní prostředí, přesto si uchová svůj původní ráz,“ popisuje generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Stavbaři provedou úpravy vnitřních dispozic tak, aby se zlepšila funkčnost veřejných prostor. Zateplením projde jak obvodový plášť, tak i střechy. Další úsporu provozních nákladů přinese rekonstrukce zdroje vytápění, rozvodných sítí a elektroinstalací. U budovy pak vznikne parkoviště se stojany pro dobíjení elektromobilů a místa pro jízdní kola.  

Zhotovitelem prací bude společnost OHLA ŽS. V průběhu stavby bude v budově docházet k úpravě koridorů pro cestující. K jejich pohyb bude usměrňovat dočasný orientační systém.

Celkové náklady dosahují 240 milionů korun. Hotovo bude v červenci příštího roku.


 
Stáhněte si:
Zpět na výpis článků
Související články