V roce 2020 skončí platnost více než 850 tisíců řidičských průkazů

V roce 2020 skončí platnost více než 850 tisíců řidičských průkazů
6.1.2020Média a tiskové zprávy

Letos bude končit platnost více než 850 tisícům řidičských průkazů. Z loňského roku zbývá ještě bezmála 100 tisíc ŘP s prošlou platností.

V roce 2020 skončí platnost více než 850 tisíců řidičských průkazů
Výměnu řidičského průkazu je možné provést zdarma na jakémkoliv úřadě s rozšířenou působností, a to již tři měsíce před skončením  platnosti dokladu. Seznam všech úřadů je k dispozici v interaktivní mapě Ministerstva dopravy. K výměně je nutné donést doklad platný totožnosti a stávající řidičský průkaz. Při podání žádosti již žadatel nepředkládá papírovou fotografii; úředníci pořídí digitální na místě, nebo stáhnou aktuální z registru obyvatel. Pokud řidič požádá o vydání dokladu do 5 dnů, bude ho výměna stát 700 korun.

V případě, že lidé usednou za volant s propadlým řidičským průkazem, riskují pokutu na místě do 2 tisíc korun, v případě správního řízení až 2 500 korun.

Mezi nejvytíženější kraje patří kraj Středočeský, Jihomoravský a Hlavní město Praha. O konci platnosti dokladu se můžou občané nechat nově informovat prostřednictvím Portálu občana. Aktuální statistiku k výměně řidičských průkazů najdete na našem webu.

Pozn. k dosud nevyměněným ŘP za uplynulý rok: Tyto řidičské průkazy je tedy teoreticky potřeba ještě vyměnit, ale ze zkušenosti z předchozích let vyplývá, že někteří řidiči mění svůj průkaz až po skončení jeho platnosti, případně o nový řidičský průkaz nepožádají již vůbec.
 
Zpět na výpis článků
Související články