Vláda a EUSPA podepsaly memorandum o budově Nové Palmovky

Vláda a EUSPA podepsaly memorandum o budově Nové Palmovky
7.2.2023Tiskové zprávy

Nová Palmovka v Praze 8 se oficiálně stane sídlem Agentury Evropské unie pro Kosmický program (EUSPA), která rozšiřuje v České republice svou působnost a potřebuje získat nové prostory. Vláda a EUSPA podepsaly společné memorandum o podpoře stěhování agentury do budovy Nové Palmovky, která byla dlouhodobě bez využití. Při podpisu byly též představeny architektonické vizualizace podoby vnějšku a vnitřku budovy. Hotovo má být v roce 2025.
 

Vláda a EUSPA podepsaly memorandum o budově Nové Palmovky

„Aplikace systémů družicové navigace, telekomunikace a pozorování Země využívají stamiliony Evropanů každý den. Kromě využití v dopravě je tu i zemědělství, energetika či nakládání s přírodními zdroji. EUSPA tak nabízí České republice, našim firmám, výzkumným pracovištím i běžným občanům obrovské příležitosti. Proto jsem rád, že agentura posiluje svoji přítomnost v České republice a právě podepsané memorandum je toho důkazem“ uvedl ministr dopravy Martin Kupka, který za kosmické aktivity v ČR odpovídá.

Dynamický růst Agentury EU pro kosmický program (EUSPA) se sídlem v Praze si během následujících 2 let vyžádá její stěhování do nových prostor. Z pražských Holešovic se bude agentura v roce 2025 stěhovat do nedaleké budovy „Nová Palmovka“.

„Působením EUSPA získáváme příležitost podílet se na chodu instituce, která má na evropské úrovni stále větší význam. S novým sídlem budovy se Praha stane prestižním mezinárodním vědeckým centrem evropských kosmických programů s nezanedbatelným ekonomickým významem pro českou ekonomiku. Celkový budoucí přínos pro HDP České republiky do roku 2027 je odhadován na 9 mld. Kč s každoročním přínosem 600 mil. Kč. Nové sídlo EUSPA bude stejně jako celý kosmický program EU velkou příležitostí pro rozvoj evropského technologického průmyslu a tím i pro české technologické firmy, které mají v této oblasti obrovský potenciál,“ říká ministr financí Zbyněk Stanjura.

V důsledku rozšíření působnosti EUSPA se postupně zvyšuje i počet pracovníků agentury, externích odborníků a konzultantů, kteří v agentuře působí a to až na 550 v roce 2027.

Podepsané memorandum o porozumění mezi vládou ČR a agenturou EUSPA je vyjádřením podpory české vlády agentuře EUSPA a také stvrzením dojednaného harmonogramu stěhování agentury na novou adresu. Budova Nové Palmovky bude agentuře k dispozici od roku 2025, první vizualizace však architekti představil na tiskové konferenci již dnes. 

Celkové přínosy z umístění sídla EUSPA v Praze lze za období 2012 – 2027 odhadovat až na 363 mil. EUR. 

“Za posledních 10 let v Praze agentura roste, rozšiřuje svoji působnost a celkově posiluje. Česká republika jako hostitelská země na tento vývoj náležitě reaguje a její podpora je pro nás velkou motivací. Nová budova a datové centrum nám poskytnou nové příležitosti k dalšímu rozvoji implementace Kosmického programu EU,“ doplnil výkonný ředitel EUSPA Rodrigo da Costa.

Evropská unie přikládá kosmickým aktivitám stále větší význam, což je patrné i z nově založeného programu bezpečného družicového spojení IRIS2 (squared), který byl dojednán během Českého předsednictví v Radě EU. Také v tomto programu bude mít EUSPA významnou roli v bezpečnostní akreditaci a provozu části systému. Počet kosmických odborníků v Praze se tak dále navýší nad rámec aktuálně předpokládaných 550.

Agentura EUSPA vznikla na půdorysu Agentury EU pro evropský družicový globální navigační systém (GSA) v roce 2021. GSA sídlila od září 2012 v pražských Holešovicích. Nad rámec původního zaměření na družicovou navigaci rozšířila svoji působnost i k ostatním unijním družicovým systémům, jako je Copernicus pro pozorování Země a telekomunikační GOVSATCOM pro vládní družicové spojení, a také k ochraně unijních kosmických infrastruktur. K úkolům EUSPA patří zejména bezpečnostní akreditace družicových systémů, rozvoj trhu a využití dat a služeb Kosmického programu EU a také podpora podnikání v této oblasti. 

Konkrétní přínosy EUSPA v ČR:

  • Zázemí odborné expertízy v oblasti družicové navigace, pozorování Země, družicové telekomunikace a dalších – možnost uplatnění českých odborníků
  • Koncentrace odborníků a networking, české firmy jsou u zdroje informací
  • Inspirace, vznik či příchod technologických firem
  • „Konferenční turistika“, EUSPA do Prahy přiláká cca 2500 odborníků na kosmické technologie a aplikace ročně. 
  • Přínosy ze služeb, které EUSPA v ČR využívá
  • Podpora inovativních aplikací a příležitosti (např. spolupráce na implementaci systémů družicové navigace pro DDP hl. m. Prahy, či procedur pro přistávání vrtulníků na heliportu nemocnice Motol i za velmi špatné viditelnosti (s pomocí systému EGNOS).
  • Prestiž: Praha je jedním z hlavních měst družicové navigace na světě. A těch je méně (4), než počet prstů jedné ruky. Od r. 2021 je také sídlem jedné z nejvýznamnějších kosmických agentur na světě

 
Zpět na výpis článků