Vláda schválila prodej zrušené regionální dráhy na Novojičínsku, bude z ní cyklostezka

Vláda schválila prodej zrušené regionální dráhy na Novojičínsku, bude z ní cyklostezka
11.9.2014Tiskové zprávy

Na návrh ministra dopravy Antonína Prachaře schválila vláda na svém zasedání ve středu 10. září prodej zrušené a povodněmi poničené regionální dráhy Hostašovice – Nový Jičín. Jedná se o již nevyužívaný a nepotřebný majetek Správy železniční dopravní cesty (SŽDC). Na místě původní dráhy bude cyklostezka.

Zrušenou dráhu odkoupí Svazek obcí Cyklostezka Nový Jičín – Hostašovice (Nový Jičín, Životice u Nového Jičína, Mořkov, Hodslavice a Hostašovice). Sdružení obcí má od roku 2011 trať v nájmu. Od letošního dubna buduje desetikilometrovou cyklostezku, o kterou se bude starat a v zimě upravovat i pro běžkaře na lyžích. Slavnostní zahájení provozu cyklostezky je naplánováno na pátek 26. září. „Takovéto smysluplné využití nepotřebného majetku pro veřejný účel jednoznačně podporuji. Prodejem navíc dojde k úspoře nákladů, které by jinak musela SŽDC vynaložit na likvidaci dráhy,“ řekl ministr Prachař.

SŽDC prodá nepotřebný majetek za zhruba 1,3 milionu korun. Kupní cena bude snížena o nájemné uhrazené obcemi ke dni podpisu kupní smlouvy. Pokud se naplní předpokládaný termín prodeje 30. září, doplatek bude činit necelých 770 tisíc korun. Výnosy budou v plném rozsahu využity pro opravy, rekonstrukci a modernizaci železniční dopravní cesty.

Nepotřebná železniční trať byla stejným způsobem využita už například na Šumpersku. Zde byla před dvěma lety otevřena cyklostezka mezi obcemi Lupěné a Hněvkov. Cyklostezka vedoucí po opuštěném tělese dráhy v údolí Moravské Sázavy je součástí významné regionální cyklotrasy. Ministr dopravy Antonín Prachař hledá uplatnění i pro další zrušené tratě. Jednou z nich je například Litvínov – Horní Jiřetín. Ministr už požádal SŽDC o zpracování záměru prodeje tohoto nepotřebného majetku, aby bylo možné předložit návrh vládě ke schválení.

Zpět na výpis článků