Začala rekonstrukce berounské nádražní budovy

Začala rekonstrukce berounské nádražní budovy
27.8.2020Tiskové zprávy

Středočeské město Beroun se bude moci pyšnit kompletně zmodernizovaným nádražím. K nedávno zrekonstruované stanici se teď přidá i výpravní budova, kterou tvoří komplex tří vzájemně propojených objektů. Její rekonstrukci slavnostně zahájila Správa železnic právě dnes. Stavební práce potrvají dva roky, hotovo má být v létě 2022.

Začala rekonstrukce berounské nádražní budovy
„Zahájení rekonstrukce nádražní budovy v Berouně je dalším příkladem rozsáhlých investic, které směřují v posledních letech na železnici. V současné době se jenom ve Středočeském kraji realizují rekonstrukce výpravních budov za 374,4 milionů korun. Největší je právě Beroun za 288 milionů korun, práce probíhají i v Mnichově Hradišti, Křivoklátu a Lysé nad Labem,“ říká ministr dopravy Karel Havlíček.

Rekonstrukce, kterou realizuje BAK stavební společnost, bude zahrnovat novou fasádu a její zateplení, novou střechu, výměnu oken a dveří, úpravu povrchů stěn a stropů a nové podlahy i výměnu interiérových dveří. V odjezdové hale dojde k větším dispozičním změnám, přemístění pokladen a vzniku dalších komerčních prostor.

„Berounské nádraží si rekonstrukci zaslouží už jenom z pohledu své vytíženosti. Na úrovni Středočeského kraje jde o druhou nejfrekventovanější stanici, denně ji využije zhruba šest tisíc cestujících. Chceme jim přinést odpovídající komfort a celý objekt významně oživit,“ uvedl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda s tím, že rekonstrukce bude probíhat po etapách. Odjezdová hala tak bude cestujícím k dispozici, i když v omezeném režimu.

V celém komplexu budov se dále vybudují nové rozvody (kanalizace, voda, topení, elektroinstalace). Budova se nově vybaví systémem chlazení a výměny vzduchu. Stavební práce se dotknou i podzemních podlaží, kde se provede nová hydroizolace stěn pod úrovní terénu, sanace sklepních prostor i odstranění vlhkosti. Rekonstrukce bude dále řešit rozšíření informačního a kamerového systému.

Celkové investiční náklady rekonstrukce výpravní budovy v Berouně jsou 288 milionů korun. Na spolufinancování projektu se bude podílet Evropská Unie z Fondu soudržnosti v rámci Operačního programu Životní prostředí 2014–2020, specifického cíle „Snížení energetické náročnosti veřejných budov a zvýšení využití obnovitelných zdrojů energie“. Příspěvek EU může dosáhnout až 18 891 494,00 Kč. Národní financování zajistí Státní fond dopravní infrastruktury.
 
Zpět na výpis článků