Paměťové karty řidičů jsou platné i bez homologačního štítku, výměna karet není nutná

Paměťové karty řidičů jsou platné i bez homologačního štítku, výměna karet není nutná
19.01.2017 13:41:56Digitální tachograf

Paměťové karty řidičů jsou platné i bez homologačního štítku, výměna karet není nutná

Ministerstvo dopravy obdrželo nepodložené informace od řidičů, že jsou údajně v zahraničí (v členských státech Evropské unie) pokutováni za to, že mají neplatné paměťové karty řidiče, jelikož nejsou opatřeny homologační štítkem (viz obrázek níže – e8). Ministerstvo dopravy (dále jen „MD“) podniklo kroky ke zjištění skutečného stavu přímo od řidičů, ale bezúspěšně. MD oslovilo i největší sdružení dopravců ČESMAD BOHEMIA, které také o údajných pokutách za nepřítomnost štítků na kartách řidičů nemá podložené informace.

MD neobdrželo do současné doby žádnou  informaci o tom, že by některý z členských států Evropské unie neuznával paměťové karty řidiče a označil je za neplatné z důvodu toho, že nejsou opatřeny homologačním štítkem.

Karty s homologačními štítky začaly být vydávány od 1.12.2015. Do výše uvedeného data skutečně paměťové karty řidiče tímto homologačním štítkem označeny nebyly, a tudíž jejích provedení neodpovídalo plně formálním požadavkům příslušných právních předpisů EU, nicméně neuvedení štítku žádným způsobem neovlivňuje funkčnost karty, ani platnost  dat uložených na čipu karty. Vlastní funkčnost karty, tedy možnost zobrazovat za pomoci programů na vyhodnocování dat údaje obsažené v čipu karty (TaGra, Tachoscan, TIS, ZatArt atd.), není nijak dotčena ani u staršího provedení karty. Tyto karty také plně odpovídají technickým a bezpečnostním standardům.

MD v souvislosti s výše uvedeným uvádí, že paměťové karty řidiče vydané před datem 1.12.2015, které nejsou opatřeny homologačním štítkem, jsou platné, a to až do doby uplynutí jejich platnosti ( údaje na přední straně paměťové karty řidiče) , a není tedy v současné době jejich nutná výměna za karty označené homologačním štítkem.  

Zpět na výpis článků