Zbývající úsek D8 je pro zprovoznění bezpečný, v sobotu večer přivítá první motoristy

Zbývající úsek D8 je pro zprovoznění bezpečný, v sobotu večer přivítá první motoristy
14.12.2016Tiskové zprávy

Dvanáct kilometrů zbývajícího úseku na trase dálnice D8 směřujícího do Drážďan je pro provoz bezpečných, sesuv z roku 2013 u Dobkoviček je zajištěn, stabilizační opatření u Prackovické estakády pro bezpečný provoz je hotové a průběžně monitorované. Po otevření 17. prosince budou probíhat mezi Bílinkou a Řehlovicemi dílčí stavební práce, včetně dokončení prvků pro posílení stability u Prackovické estakády, které nebrání běžnému provozu. Vyplývá to z aktuálních informací, které dnes na svém jednání obdržela vláda.

Zbývající úsek D8 je pro zprovoznění bezpečný, v sobotu večer přivítá první motoristy
Stavba D8 ve dvanáctikilometrovém úseku Bílinka – Řehlovice bude zprovozněna v režimu předčasného užívání na základě žádosti Ředitelství silnic a dálnic. Do provozu budou v sobotu 17. prosince uvedeny stavební objekty, případně jejich části, které umožní bezpečný provoz po dálnici.

Sesuvné území bude pod trvalým monitoringem
„Po spuštění předčasného užívání stavby bude území sesuvu Dobkovičky i území Prackovické estakády dále monitorováno, abychom měli stále aktuální zprávy, že je dálnice naprosto v pořádku a pro motoristy bezpečná,“ řekl ministr dopravy Dan Ťok.

Zároveň bude probíhat práce na stavebních objektech, které již nebrání provozu. Těmi jsou například vegetační úprava podél trasy dálnice, terénní úpravy, rekultivace nebo dokončování mostů vedených přes dálnici. Tyto práce budou hotovy do srpna příštího roku. Geologové budou dále mapovat případnou svahovou nestabilitu v oblasti Českého středohoří, bude také doplněn hydrologický monitoring. Vláda bude nadále dostávat pravidelné informace o aktuálním vývoji situace na dálnici a v jejím okolí. V průběhu příštího roku také nelze vyloučit přechodná dopravní omezení v případě nutnosti stavebních úprav. Pokud k takovým situacím dojde, bude o nich včas informovat Ředitelství silnic a dálnic.

Slavnostní otevření proběhne 17. prosince od 10 hodin
Slavnostní otevření zbývajícího úseku D8 proběhne 17. prosince od 10 hodin v tunelu Radejčín. Svou účast přislíbili z české strany například prezident republiky Miloš Zeman, ministr dopravy Dan Ťok a generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic Jan Kroupa. Z německé strany by měli přijet například spolkový ministr dopravy Alexander Dobrindt, předseda Spolkové rady a vlády Svobodného státu Sasko Stanislaw Tillich a saský ministr hospodářství, práce a dopravy Martin Dulig. Na místě také zazpívá dětský sbor z Lovosic. Předpokládaný konec akce je ve 12:30 hodin, následně bude dálnice uklizena a finálně zkontrolována. První motoristé se tak budou moci po dálnici projet v sobotu 17. prosince večer.

 
Stáhněte si:
Zpět na výpis článků
Související články