E-podání zvyšuje pohodlí žadatelům o řidičáky a pomáhá úřadům velkých měst

E-podání zvyšuje pohodlí žadatelům o řidičáky a pomáhá úřadům velkých měst
12.7.2021Tiskové zprávy

Již více než měsíc si lze požádat o výměnu řidičského průkazu z důvodu uplynutí jeho platnosti elektronicky. Přes Portál občana s datovou schránkou to lze za pár minut zvládnout z pohodlí domova v momentě, kdy se to hodí. A ušetřit si tak jednu cestu na úřad. Doposud této možnosti od 1. června využilo na 6000 řidičů.

E-podání zvyšuje pohodlí žadatelům o řidičáky a pomáhá úřadům velkých měst
„Toto on-line podání je spolu s elektronickou dálniční známkou a Jednou jízdenkou na železnici další krok v digitalizaci agend Ministerstva dopravy. Již pracujeme i na dalších zjednodušeních pro občany, například při výměně řidičského průkazu v dalších situacích,“ přibližuje ministr dopravy Karel Havlíček. 

Z dosavadních statistik lze vyčíst, že zájem o tuto službu nebyl pouze nárazový a každý den přibývá přibližně stovka zájemců. Především v nejvíce zatížených velkých městech se tak také zmírňuje zátěž na přepážky úřadů a z toho plynoucí čekání lidí při osobním podání. 

"Ročně si musí vyměňovat řidičák po uplynutí desetileté platnosti kolem půl až tři čtvrtě milionů lidí. Nově mohou ušetřit jednu návštěvu úřadu a vše vyřídit pohodlně on-line. Přes Portál občana je možné díky pár kliknutím žádost podat během několika minut. Nový řidičák si pak vyzvednou na vybraném úřadě,“ říká ministr Havlíček.

Nová funkce ePodání je dostupná na Portálu občana, přihlásit se lze například prostřednictvím eObčanky, mobilního klíče eGovernmentu, prostřednictvím datové schránky nebo skrze bankovní identitu. Portál zobrazí formulář, který je předvyplněný údaji z Centrálního registru řidičů. Podmínkou pro odeslání žádosti je mít připojenou datovou schránku fyzické osoby. Její využití při ePodání zajistí jasné ztotožnění osoby, která žádost podává.

Chcete této možnosti využít i vy? Informace o epodání naleznete zde, je to jednoduché. 
V současné době již Ministerstvo dopravy pracuje na dalších etapách a možnostech výměny řidičského průkazu, takže výměna tohoto dokladu bude v nadcházejících letech ještě komfortnější a efektivnější. Spuštění výměny z důvodu ztráty, poškození, odcizení či zničení řidičského průkazu, je plánováno již na příští rok. 

Ještě do konce roku plánujeme služby především pro vlastníky a provozovatele vozidel, kterým budou od září k dispozici údaje o vozidlech na Portálu občana.

A již jsme toho také nemálo zdigitalizovali, i tento přehled naleznete na našem webu 
Zpět na výpis článků