Lidé si koupili už devět milionů elektronických dálničních známek a dva miliony jednotných jízdenek

Lidé si koupili už devět milionů elektronických dálničních známek a dva miliony jednotných jízdenek
17.5.2022Tiskové zprávy

Dva klíčové dopravní projekty si po roce a půl od svého spuštění připsaly milionové prodejní výsledky. Jednotnou jízdenku na železnici, neboli OneTicket, si od počátku ostrého provozu koupily už více než dva miliony cestujících. Elektronických dálničních známek se od zahájení provozu prodalo přes devět milionů. Oba projekty provozuje státní podnik CENDIS.

Lidé si koupili už devět milionů elektronických dálničních známek a dva miliony jednotných jízdenek
Jízdenka OneTicket s pořadovým číslem dva miliony byla prodána ve středu 4. května ve 14:59 hodin na nádraží v Hradci Králové v prodejně Českých drah. Šlo o zpáteční jízdenku pro dítě od 6 do 15 let na trase z Hradec Králové do Smiřic.
 
 „Rostoucí trend u jednotné jízdenky na železnici nás velice těší a doufáme, že cestujících, kteří s ní jezdí, bude dále přibývat. Čísla mluví jasně. Zatímco první milion jízdenek byl prodán za jedenáct měsíců, druhý milion padl už za sedm měsíců,“ upřesnil ředitel státního podniku CENDIS Jan Paroubek.
 
Dodal, že nejvíce lidé s OneTicket cestují na trase Pardubice-Hradec Králové, na kterou bylo prodáno přes dvacet tisíc jízdenek. OneTicket si nejčastěji kupují na kamenných prodejnách zapojených dopravců (50 %), v e-shopu nebo v mobilní aplikaci si jízdenku pořizuje asi třetina zákazníků. Možnosti koupit si jízdenku u průvodčího využívá přibližně 17 % cestujících. Zbytek připadá na jízdenkové automaty přímo ve vlaku nebo ve stanicích.

O dálniční známku je v létě zájem větší

Devítimilionová hranice počtu prodaných elektronických dálničních známek padla v pátek 6. května.
 
„Také z tohoto dílčího čísla máme samozřejmě radost, čekají nás letní měsíce, kdy s nástupem dovolených a prázdnin očekáváme stejně jako loni zvýšený zájem o koupi známek. V letních měsících se jedná zejména o prodej krátkodobých známek, které nejvíce využívají zahraniční turisté. Nás ale těší, že stále větší podíl na prodejích má e-shop, přes který se nyní prodává přibližně osmdesát sedm procent všech známek, což je oproti loňskému roku o pět procent víc,“ uvedl Paroubek.
 
CENDIS s.p. (Centrum dopravních informačních systémů Ministerstva dopravy ČR) je státní podnik, který se zabývá novými informačními a komunikačními technologiemi a službami v oblasti dopravy. Pro účely Ministerstva dopravy vyvíjí software a digitalizuje dopravní agendy. Efektivně tak propojuje občany a firmy s úřady.
 
 
 
Zpět na výpis článků
Související články