Ministr Kupka představil plán výstavby dálnic a silnic v letošní stavební sezoně

Ministr Kupka představil plán výstavby dálnic a silnic v letošní stavební sezoně
6.4.2023Tiskové zprávy

Ministr dopravy Martin Kupka a generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl představili plán stavební sezony 2023 na dálnicích a silnicích I. třídy. Stavební sezona již běží naplno, takže se aktuálně staví rekordních 265,2 km nových dálnic a silnic I. třídy na celém území ČR.  

Ministr Kupka představil plán výstavby dálnic a silnic v letošní stavební sezoně
„Rekordní rozestavěnost dálničních a silničních staveb pokračuje i v roce 2023. Pracuje se na celkem 265,2 kilometrech, konkrétně na 158 kilometrech dálnic a 107,2 kilometrech silnic I. třídy. Ve výběrovém řízení se navíc nachází dalších 85,3 km dálnic a silnic I. třídy,“ říká ministr dopravy Martin Kupka.

Díky vysoké rozestavěnosti se v příštích 2 letech otevře 133,5 kilometrů nových dálnic na zelené louce. Zprovozníme také 82 kilometrů silnic I. třídy. 

Například jde o D6 u Krupé, D49 mezi Hulínem a Fryštákem, D3 v úseku Úsilné – Kaplice nádraží či část D55 z Babic do Bzence. Řidičům se otevřou letos nové úseky i na D48 a dálnici D7. Ze silnic I. třídy zmiňme např. obchvat Karviné, úsek na I/36 Časy-Holice, obchvat Doudleb nad Orlicí, Mošnova, Bludova či Jaroměře a I/27 v úseku Šlovice – Přeštice.

„Dobrou zprávou v dnešní době je i proinvestiční stavební rozpočet pro letošní rok, kdy jen ŘSD má k dispozici 65,5 miliard korun. Je to důležitý krok k oživení ekonomiky a konkurenceschopnosti České republiky v Evropě,“ doplňuje ministr Kupka. 

„Stavební práce se zcela nezastavily ani přes zimu a díky tomu se nám daří na všech hlavních stavbách dodržovat harmonogram výstavby. V letošním roce chceme rozestavět hlavně úseky na dálnicích D35, D55 a příhraniční úsek hradecké D11. Pokračovat bude i výstavba důležitých obchvatů měst a obcí, které odvádí tranzitní dopravu z jejich center,“ uvedl generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl.
    
Mezi hlavní stavby v roce 2023 můžeme řadit:
  • další úseky D35 (D35 Hořice – Sadová, D35 Vysoké Mýto – Džbánov, D35, Janov – Opatovec a D35 tunel Homole),
  • úsek D11 z Trutnova na státní hranice s Polskem, který by se měl dostat do fáze realizace,
  • výstavba D55 se přesune dále do oblasti Olomouce a Kokor.

Kompletní přehled všech připravovaných i realizovaných staveb naleznete v interaktivní mapě na webu www.rsd.cz.
Mapy plánovaných oprav v roce 2023 na dálnicích a silnicích I. třídy jsou k dispozici i v členění po jednotlivých krajích.

 
Stáhněte si:
Zpět na výpis článků