Ministr Prachař plní slib, jeho úřad vykonal kontrolu zneužívání státem nařízených slev

Ministr Prachař plní slib, jeho úřad vykonal kontrolu zneužívání státem nařízených slev
26.6.2014Média a tiskové zprávy

Ministerstvo dopravy poskytuje dopravcům, kteří nejezdí v objednávce státu, kraje či obce, kompenzace slev z jízdného. Protože se na tomto druhu náhrad vyplatí dopravcům přibližně 200 miliónů korun ročně, rozhodl ministr Antonín Prachař o vykonání namátkových kontrol, které mají za cíl ověřit, zda nedochází
ke zneužívání mezi dopravci. První prověrka proběhla 25. června 2014 a neprokázala, že by docházelo k častému pochybení.

Dopravci, kteří provozují přepravu cestujících na tzv. komerční riziko, tedy nejezdí v závazku veřejného objednatele, mohou zažádat o kompenzaci slev z jízdného. Tyto slevy dopravci poskytují na základě výměru ministerstva financí, k vyplácení jejich kompenzace pak rezort dopravy zavazuje nařízení Evropského parlamentu. Jen za rok 2013 ministerstvo dopravy vynaložilo na tuto povinnost 225 mil. korun, přičemž nelze předpokládat, že by se tato částka do budoucna snižovala. Proto již koncem dubna 2014 ministr Antonín Prachař slíbil, že se uskuteční namátkové kontroly z důvodu ověření případného zneužívání při poskytování těchto náhrad. Kvůli vládnoucímu ostrému konkurenčnímu boji mezi železničními dopravci na trase Praha – Ostrava a vzájemnému osočování z porušování daných pravidel, začala namátková kontrola právě na železnici.

Ve středu 25. června 2014 bylo provedeno celkem 12 kontrol u všech tří společností jezdících na trati mezi Prahou a Ostravou. Fakticky tak byly provedeny kontroly u Českých drah, Regiojetu a LeoExpressu. Namátkové dozory byly zaměřeny na zjištění, zda dopravci neposkytují slevy i osobám, které na ně nemají nárok, dále byl prověřován rezervační systém dopravců z důvodu obsazení prázdných míst ve vlaku fiktivními osobami požadujícími slevu. Pochybení odhalili kontroloři pouze v jednom případě. Konkrétně byla jedním dopravcem přiznána sleva cestujícímu, který měl sice žákovský průkaz, nicméně tento měl vystavený na jinou trasu, než po které aktuálně cestoval.

„Jednalo se o první kontrolu svého druhu, kterou jsme v této oblasti provedli. Ukázalo se,
že k masivnímu zneužívání nedochází. V namátkových kontrolách bude úřad samozřejmě nadále pokračovat,“
oznámil k této problematice ministr dopravy Antonín Prachař.

Zpět na výpis článků