Ministr Ťok v Bruselu varoval před přehnanou regulací a omezováním trhu pro dopravce ze střední a vý

Ministr Ťok v Bruselu varoval před přehnanou regulací a omezováním trhu pro dopravce ze střední a vý
10.12.2015Tiskové zprávy

Ministr dopravy Dan Ťok zastupoval Českou republiku na pravidelném zasedání Rady EU pro dopravu, telekomunikace a energetiku (TTE), která se uskutečnila 10. prosince 2015 v Bruselu. Hlavním tématem jednání byly podmínky provozování silniční nákladní dopravy, kde Evropská komise hodlá představit nový balíček opatření zaměřený zejména na pracovní podmínky řidičů. Ministr Ťok v této souvislosti odmítl změny, které by vedly k nepřiměřené regulaci a omezily dopravce ze střední a východní Evropy.

Ministr Ťok svolal na okraj rady ministrů EU jednání zemí Visegrádské skupiny, aby sladily společný postup v této věci. Mezi členskými státy EU totiž existuje obava, že připravovaná legislativa povede k omezení konkurenceschopnosti dopravců ze střední a východní Evropy a zvýší jejich administrativní a finanční zátěž. „Musíme se v každém případě vyhnout přehnané regulaci silniční nákladní dopravy a omezování přístupu na trh pro dopravce ze střední a východní Evropy“, uvedl ministr Ťok.

V rámci zasedání Rady EU český ministr dopravy rovněž předal komisařce pro dopravu Violetě Bulc společné stanovisko zemí Visegrádské skupiny. Jeho obsahem je nesouhlas se změnami, které učinila Evropská komise v podmínkách pro čerpání finančních prostředků na rozvoj dopravní infrastruktury z nástroje CEF. Ty mohou v konečném důsledku ohrozit realizaci některých dopravních projektů jak v České republice, tak v ostatních zemích Visegrádu.

Zpět na výpis článků