Od pondělí je povolena mezinárodní autobusová a železniční doprava

Od pondělí je povolena mezinárodní autobusová a železniční doprava
7.5.2020Tiskové zprávy

Vláda schválila obnovení mezinárodní dopravy, která byla zastavena od půlky března. Přes hranice tak od pondělí mohou opět jezdit vlaky a autobusy, pokud se pro to dopravci rozhodnou a bude zájem cestujících. Na hranicích s Rakouskem a Německem se otevírají další přechody. Pro osobní dopravu lze využívat i přechody, které byly určené pro pendlery, stále platí, že jsou otevřené od 5h do 23h. Nadále platí, že při návratu do České republiky je vyžadován negativní PCR test na koronavirus. Pokud člověk při kontrole na hranicích nepředloží potvrzení, musí nastoupit do karantény na 14 dní nebo se nechat otestovat do 72 hodin od překročení hranic. Další změny a základní shrnutí jednotlivých druhů dopravy přinášíme v tomto článku.

Od pondělí je povolena mezinárodní autobusová a železniční doprava
Železniční doprava
Mezinárodní železniční doprava bude postupně obnovována v souvislosti s rozvolňováním opatření v sousedních státech. U mezinárodních linek jednáme o postupném zavádění vybraných vlaků a navyšování provozu v různých termínech od června až do období letních prázdnin. Přesný harmonogram upřesníme po dohodě s Českými drahami v dalších dnech. Pro vyhledání spojení doporučujeme využít aplikaci Můj vlak od Českých drah nebo různé vyhledávače spojení.

Vnitrostátní železniční doprava postupně najíždí na obvyklý provoz. Od 15. května 2020 dochází k plnému provozu rychlíků objednávaných státem na tratích:
  • R9: Praha – Havlíčkův Brod – Brno 
  • R16 Praha – Klatovy – Železná Ruda 
  • R17 Praha – Tábor – České Budějovice / Třeboň – České Velenice 
  • R20 Praha – Děčín
České dráhy reagují na poptávku krajů a navyšují rozsah dopravy. Od pondělí 11. května se tak například rozšíila doprava v Královéhradeckém kraji. Doprava plně funguje například v Pardubickém a Olomouckém kraji. Od 15. května se přidává i Karlovarský kraj, 18. května obnovuje dopravu Praha a Středočeský kraj. 25. května obnoví dopravu v plném rozsahu i Zlínský kraj.


Autobusová doprava

Povolení mezinárodní dopravy se týká také autobusové dopravy. Dopravce Regiojet postupně začíná prodávat jízdenky na letní sezónu. Doporučujeme sledovat internetové stránky jednotlivých dopravců, kteří do zahraničí jezdí. Ve vnitrostátní autobusové dopravě mohou lidé využívat čím dál více spojů. Například dopravce Arriva obnovil dálkové linky z Teplic do Prahy nebo ze Špindlerova Mlýna přes Vrchlabí a Jičín do Prahy. Opět doporučujeme sledovat weby jednotlivých dopravců nebo vyhledávače spojení. 

Osobní silniční doprava

Cestování do zahraničí osobním autem záleží na míře opatření v sousedních zemích. Doporučujeme sledovat aktuální situaci, za které je cestování do sousedních zemí povoleno. Na hranici s Německem vláda určila nové tři přechody – všechny budou fungovat v době od 5h do 23h:
  • Dolní Poustevna – Sebnitz
  • Hřensko - Schmilka 
  • Kraslice - Klingenthal 
Hraniční přechody, které primárně využívali pendleři, budou od 11. května zpřístupněné všem cestujícím. Pořád zde ale zůstává časový režim od 5h do 23h. Po návratu ze zahraničí je vyžadován negativní test na koronavirus nebo karanténa (výjimky pořád platí pro řidiče mezinárodní nákladní dopravy, autobusů) – výjimky lze nalézt na webu Ministerstva Vnitra.

Letecká doprava

Jediným letištěm, kam mohou cestující osobního komerčního letu přistát, zůstává Letiště Václava Havla v Praze. Letecká doprava je pořád v útlumu, ale i tento způsob dopravy cestujících se pomalu dává do pohybu. Z pražského letiště nově denně odlétá pravidelná linka Praha – Amsterdam společnosti KLM. V provozu zůstaly i dvě pravidelné linky, které pražské letiště odbavovalo i v době pandemie. Konkrétně se jedná o let společnosti Belavia do Minsku, který létá třikrát týdně a linku Praha-Sofie od Bulgaria Air, která odlétá z Letiště Václava Havla dvakrát do týdne. Od 21. května se do pravidelného provozu zařadí také let společnosti Eurowings z Prahy do Düsseldorfu. Nejprve bude létat do 1. června pouze dvakrát týdně (čtvrtek a neděle), od začátku června poté společnost počítá s pravidelnými denními odlety. České aerolinie obnovují lety do destinací:
  • Od 18. 5. 2020 Amsterdam  Frankfurt nad Mohanem, Paříž a Stockholm
  • Od 24. 5. 2020 Kyjev
  • Od 25. 5. 2020 Oděsa a Bukurešť

Další informace k obnovení leteckých linek najdete na webu Letiště Praha

Vodní doprava

Vnitrozemská vodní doprava je bez omezení. Státní podniky povodí zajistily proplavování lodí na všech vodních cestách. V rámci vltavsko-labské vodní cesty lze proplouvat plavebními komorami, Státní plavební správa informuje na svém webu o provozní době na této vodní cestě. Stejně tak lze proplouvat komorami na Baťově kanále a řece Moravě v úseku Otrokovice-Rohatec. Informace o provozní době lze taktéž nalézt na webu Státní plavební správy.


 
Zpět na výpis článků
Související články