Rychlíky mezi Prahou, Havlíčkovým Brodem a Jihlavou či Brnem bude provozovat RegioJet

Rychlíky mezi Prahou, Havlíčkovým Brodem a Jihlavou či Brnem bude provozovat RegioJet
3.5.2023Média a tiskové zprávy

Od prosince 2026 bude na rychlíkové lince R9 Praha – Havlíčkův Brod – Jihlava/Brno jezdit nový dopravce, RegioJet, vzešlý z nabídkového řízení Ministerstva dopravy. Soukromý dopravce v něm předložil nejvýhodnější nabídku. Podepsaná smlouva o zajištění rychlíkové dopravy je uzavřena na 15 let, je k nahlédnutí v Registru smluv.

Rychlíky mezi Prahou, Havlíčkovým Brodem a Jihlavou či Brnem bude provozovat RegioJet
„Nově vysoutěžená smlouva přinese cestujícím nové vlaky a lepší dostupnost krajské Jihlavy, protože každých 120 minut pojede přímý vlak mezi Prahou, Havlíčkovým Brodem a Brnem i přímý vlak z Prahy přes Havlíčkův Brod do Jihlavy,“ říká ministr dopravy Martin Kupka.
 
Podmínkou pro provozování rychlíků novým dopravcem je nákup nových vlaků s vozidly, které mohou jezdit alespoň 200 km/h. Vlaky tedy budou moci později využívat i úseků vysokorychlostních tratí, například v části trasy mezi Prahou a Kolínem. Samozřejmostí je připojení k internetu a nebude chybět ani prodej občerstvení ve vlaku.

„Alespoň jedny dveře vlaku z každé strany musí být nízkopodlažní. Myslíme tak  i na cestující se sníženou mobilitou a všechny ostatní, kteří využijí nástup či výstup bez schodů,“ představuje další přednosti nové služby ministr Kupka.
 
Smlouva je uzavřena na dobu 15 let, neboť vybraný dopravce nakoupí nové vlaky, které mají dlouhou odpisovou dobu. Navíc smlouva stanoví požadavek na převod vozidel na dalšího dopravce.

Odkaz na Registr smluv: https://smlouvy.gov.cz/smlouva/24299749 
Zpět na výpis článků