Mýty a fakta kolem nového elektronického techničáku

Mýty a fakta kolem nového elektronického techničáku
03.01.2024 11:30:18Na pravou míru
Mýty a fakta kolem nového elektronického techničáku

Uvádíme na pravou míru některé zavádějící informace ohledně zrušení velkého technického průkazu vozidla.

Na sociálních sítích a některých motoristických serverech se po 1. lednu 2024 šíří závadějící informace. Vyzývají řidiče k tomu, aby si kopírovali starý „velký“ technický průkaz před tím, než jej při budoucí návštěvě úřadu např. při změně vlastníka vozidla vymění spolu s „malým“ techničákem za nový jeden doklad s těmi nejdůležitějšími informacemi o vozidle.

Zároveň tvrdí, že nově nejsou data o vozidlech dostupná mimo portály státu, kam je možné se přihlásit pouze některým druhem elektronické identity. Taktéž texty upozorňují na chyby v RSV (Registru silničních vozidel) či problémy s ISTP (Informačním systémem technických prohlídek).

Jaká jsou fakta?

Starý „velký techničák“ kopírovat nemusíte

Mimo to, že informace jednoduše naleznete na Portálu dopravy či Potálu občana, lze zvolit i další způsoby hledání bez zadávání údajů o elektronické identitě: Navíc digitální identitu dle statistik DIA a NAKIT má dnes alespoň jeden identitní prostředek 6,46 milionu lidí a alespoň jednou se ke službám státu přihlásilo již 2,892 milionu obyvatel České republiky. Nejjednodušším a většině lidem dostupným Identifikační prostředkem, který slouží pro vzdálené prokazování totožnosti při využívání online služeb, je bankovní identita. Do Portálu dopravy/občana se přihlásíte stejně jako své banky.

Jak napravit chybu v záznamech u svých vozidel v registru silničních vozidel (RSV)?

Vzhledem k tomu, že se údaje do elektronického registru přepisovaly a zapisují ručně, chyba bohužel může vzniknout.

Případné chyby opraví úředník na registru ve chvíli, kdy se mu např. při přeregistraci vozidla dostane do ruky velký technický průkaz, který má přepsat, zkontrolovat, následně ten průkaz odebere. Díky tomu potom budou data aktualizovaná a dostupná.

Při jakékoliv návštěvě RSV má úředník zkontrolovat aktuálnost a úplnost záznamu o vozidle v RSV. Tak může například opravit chybu v případě rozměrů kol a pneumatik.

Nemám techničák u sebe a jsem účastník nehody. Kde zjistím potřebné informace pro vyplnění do formuláře záznamu o dopravní nehodě?

Formulář se vyplňuje pro pojišťovny. Vyplním údaje, které jsou mi známé/mám možnost zjistit on-line, zbytek si potom doplní právě pojišťovna. Tedy postupuje se stejně jako doposud v případě, že účastník nehody zapomněl některý z dokladů.
 

Zpět na výpis článků